Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24465)

Серијалот книги за Овче Поле продолжува

По долгогодишно истражување и проучување на овчеполското културно наследство и природни ресурси, научните истражувања и објавените книги, Никола Ристевски од Свети Николе оваа есен...

Парче нова модна визија од Небојша Толески

Со новата колекција „Зрно“, дизајнерот и моден новинар Небојша Толески деновиве го отвори своето ателје „Толески“. По подолга пауза, тој се враќа на модната...

Убавината во ултрамаратоните е себенадминувањето

Игор Јовановски, планински тркач Самата помисла да се сврти целиот масив на Мон Блан на нога во едно одење е нешто што ми изгледа...

Промоција на „Небесна пантомима“ од Зоран Анчевски

Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ организира промоција на книгата „Небесна пантомима“ од Зоран Анчевски. Книгата е добитник на престижната награда „Браќа Миладиновци“ на „Струшките вечери...

„Моден викенд“ по осумнаесетти пат

Лидија Георгиева, Ирина Тошева, Теодора Митровска, Кренаре Ругова, Силвија Миха, Олгица Ѓоргиева, „Ерор колектив“, „Ерор колектив“, Александра Јовановска дел од „Модниот викенд“ Од 1 до...

Јапонски филмови во Кинотека

Кинотеката на Македонија во соработка со Амбасадата на Јапонија во Скопје, со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија, од денеска до 25...

„Галеб“ на сцената на МНТ во режија на Нина Николиќ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Галеб“ по текст на Антон Павлович Чехов во режија на Нина Николиќ. Претставата е...

Гостува врвниот руски пијанист Денис Кожухин

Во Скопје рускиот пијанист ќе изведе дела од Менделсон (избор од „Песни без зборови“), Григ (избор од „Лирски пиеси“) и од Прокофјев (Соната бр....

Украдени 109 дела од националното богатство на БиХ

Босна и Херцеговина Центарот против шверцување уметнички добра од Тузла објави база на податоци за 109 украдени дела што се национално богатство на Босна и...

Половина од Бугарите купуваат носена облека

Бугарија Бугарите купуваат нешто ново за својата гардероба при промена на секоја сезона и околу 40 отсто купуваат облека и еднаш месечно или почесто. Најчесто...