Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24464)

Шкотско-македонска перспектива на договорот со Грција

Алистер Стјуарт, новинар и дипломиран политиколог од Универзитетот во Единбург, даде свој осврт за македонско-грчкиот спор со насоки за решавање на некои од спорните...

Македонија – најпримамлива дипломатска дестинација

Како пред референдумот така и сега, земјава повторно е во фокусот на геостратегиските интереси на големите сили, а повторно се најде и на мапата...

Секој втор ден има објава за исчезнато лице

Во Македонија за две години исчезнале 697 лица од кои 466 само во Скопје,но во полицијата немаат евиденција за тоа колку од исчезнатите се...

Двотретинското мнозинство останува енигма

ТАКТИЗИРАЊА И ИГРА НА НЕРВИ ВО ЗАКОНОДАВНИОТ ДОМ Шпекулациите за обезбедено двотретинско мнозинство за изгласување на предлогот за пристапување кон уставни промени во Собранието, ги...

Како да го подготвите цвеќето за есен?

Како да го подготвите цвеќето за есен е едно од прашањата што љубителите на цвеќето си ги поставуваат секоја година. Со доаѓањето на есента и...

Зошто ја заборавивме реалната економија?

Политиката приоритет, економијата на маргините „Нова Македонија“ во неколку продолженија ќе ги посочи најголемите проблеми со кои се соочуваат неколку сектори во економијата во последниве...

Алварез за пет години ќе добие 365 милиони долари!

Светскиот боксерски првак во средна категорија, Мексиканецот Саул Канело Алварез (28), го потпиша највредниот договор во светот на спортот. Тој има обврска во следните...

Тај-брејк на Вимблдон во петтиот сет од 2019 година

Од следната, 2019 година ќе биде воведен тај-брејк во петтиот, завршен сет на Вимблдон, објавија организаторите на најпрестижниот тениски турнир на светот. Победник ќе...