Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24463)

Целосна трансформација на Никол Кидман заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до непрепознатливост за улогата на детективка со проблематично минато, во новата драма „Разурнувач“. Филмот премиерно беше прикажан на...

Новата сезона на „Еден на еден“ ја отвора Гоце Тодоровски

Емисијата „Еден на еден“ ја почнува својата 10-та сезона. Од студиото со црни завеси во А2 и еден навидум обичен ТВ-проект осмислен од Жарко...

„Убиј го Бил“ најдобар филм на сите времиња

Култниот филм на Квентин Тарантино „Убиј го Бил“ слави 15-ти роденден. Приказната за невестата што се буди од кома, откако е застрелана од Бил...

„Источен хоризонт“ нова книга на поетесата Вера Симовска

Поетесата Вера Симовска вечерва, во салата на црквата „Св. Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со почеток од 18.30 часот ќе ја промовира својата...

Контрабасот да се етаблира на класичните концертни платформи

Контрабасот сѐ уште не е етаблиран на класичните концертни платформи, а неговата солистичка конотација останува да биде предизвик и за композиторите, но и за...

Филмски снимања што тргнале наопаку

Брендан Фрејзер за малку ќе бил обесен во текот на снимањето на „Мумија“, Ајла Фишер се давела пред публика за време на снимањето на...

Бугарските работници ќе бидат заштитени по брегзит

Правата на бугарските работници во Велика Британија по брегзит ќе бидат заштитени и договорот меѓу ЕУ и Лондон дава кредибилитет за зачувување на правата...

Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот раст

Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот раст во современите економии. Заштитата, пак, на иновациите, односно правата од интелектуална сосопственост е исто така...

Нов развоен концепт за Македонија

Република Македонија во посттранзицискиот период бележи релативно бавна развојна динамика со просечна стапка на раст од 2,7 отсто, што споредено со земјите од регионот...

Дијалогот во Брисел „вергла“ во место

Дијалогот меѓу Србија и Косово за нормализација на односите не е забрзан, наспроти оптимистичките изјави на Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија за...