Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24456)

Интернет-измамници демнат речиси зад секој клик

Комуникацијата, но и пазарењето едноставно станаа полесни само со еден клик. Но така на граѓаните им се случува да нарачаат едно и при доставата...

Договорена втора средба на вљубените лидери

Тоа беше „добро патување“. Така барем во неделата ја опиша својата четврта посета на Северна Кореја американскиот државен секретар и поранешен шеф на ЦИА,...

Последно предупредување на научниците за затоплувањето

Водечките научници за климатски промени предупредуваат дека не остануваат многу години за да се задржи глобалното затоплување на максимални 1,5 Целзиусов степен, границата по...

Брзи избори или брзи прсти во Собранието

По неуспешниот референдум, односно неисполнувањето на законскиот цензус и малиот одзив политичкиот фокус е насочен кон друго прашање, брзи избори или решение во Собранието....

По шест децении домот за деца „25 Мај“ стана административна зграда

Домот за деца и младинци „25 Мај“ во Бутел е затворен и повеќе не е институција за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми. Домот „25...

Најдобро дизајнирани автомобили од 1950 година посакувани и денес

Педесеттите години на минатиот век беа златната доба во однос на дизајнот на автомобилите. Тие потсетуваат на автомобили со долги линии, а футуристичките опашки...

Европа сугерира „балкански начин“ на решенија

Иако не постои прецизна дефиниција на поимот „балкански начин“, на неговото споменување вообичаено сите реагираат како на начин за постигнување на целта со заобиколување...

Металург загуби кај Силкеборг

Ракометарите на Металург го претрпеа и четвртиот пораз во натпреварите од Лигата на шампионите (ЛШ) сезонава, овој пат на гости од данскиот вицепрвак Силкеборг,...