-7.2 C
Skopje
25.1.2022 - 3:29

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24456)

Праизведба на „Казимир и Каролина“ на Еден фон Хорват

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп вечерва премиерно на матичната сцена со почеток во 20 часот ќе ја изведе претставата „Казимир и Каролина“ од Еден...

Изложба на Ниче Василев во Кавадарци

Вечерва во 19 часот, во галеријата на домот на културата „Иван Мазов Климе“, во Кавадарци ќе биде отворена изложба на познатиот ликовен уметник од...

ОН препорачуваат, но не наредуваат, а Грција наредува, не препорачува!

Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна на...

Возбудливо камерно патување со музиката на Брамс

Камерното дуо Илковски - Имери на малата сцена на Македонската филхармонија звучеше интимно, беспрекорно и музички инспиративно. Музиката на Брамс носталгично одѕвонуваше во акустичниот...

Борисов вети дека ќе биде откриен убиецот на новинарката

Убиството на Маринова се случува по убиството на Јан Куциак во Словачка во февруари годинава и на Дафне Каруана Галиција во Малта пред една...

Победа на етничките партии во „контаминирани“ избори

Најголемо изненадување е поразот на кандидатот на ХДЗ за БиХ, Драган Човиќ, кој рече дека победата на неговиот противкандидат се должи и на гласовите...

Со квалитетни производи до нови пазари

Најголем капацитет за освојување нови пазари имаат компаниите од прехранбениот сектор, фармацевтската, хемиската, дрвната, металната, текстилната и индустријата за мебел Помалку од пет отсто од...

Бесплатниот превоз на учениците лош бизнис за Битола

Тоа што особено ги загрижува битолчани е што наместо да се намалат долговите кон превозниците тие се зголемуваат, бидејќи каматите во некои случаи ги...

Заев: На Македонија не ѝ се потребни избори

На Македонија не ѝ се потребни избори, избори ќе има само доколку се неопходни, вели премиерот Зоран Заев во интервју за сервисот на грчки...

Димитров: Собранието да реши дали ќе ја следи волјата на народот

Собранието треба да реши дали ќе ја следи волјата на народот, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на вчерашната дебата „Билатералното на Балканот:...