3.8 C
Skopje
8.12.2021 - 10:14

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24455)

Младите со поддршка од ветераните ја освојуваат фестивалската сцена

Некои од фестивалските рефрени беа испеани од млади пејачи, кои токму во Штип ја почнуваат својата кариера. Една од нив е годинашната победничка Седумнаесетгодишната Антониа...

Грција сама „си го одредила“ значењето на термините „Македонија“ и „македонски“

Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна на...

Шарл Азнавур големиот пријател на Македонија

Специјално за „Нова Македонија“ ги објавуваме сеќавањето на Јордан Плевнеш за Шарл Азнавур и дел од беседата со која на 2 јули 2009 година...

Македонија се усогласува со директивата за промена на сметањето на времето

Викендот 28-ми кон 29-ти овој месец во Македонија ќе почне зимското сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се поместат, а во согласност со...

Расте производството на електрична енергија од обновливи извори

Триесет проценти од вкупната потрошувачка на електрична енергија во Европската Унија се добиени од обновливи извори. Во Македонија, во јули, обновливите извори учествуваат со...

Розова прошетка за издигање на свеста во борбата против ракот на...

Пациенти со рак на дојка, излекувани од оваа болест и граѓани поддржувачи вчера десетти пат во Градскиот парк во Скопје учествуваа во традиционалната прошетка...

СДСМ: Oпозицијата да избере или ЕУ и НАТО или изолација

СДСМ повторно ги повика раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, како што велат, да престанат да шират измислици и лажни вести и јасно да...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се откаже од договорот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера на прес-конференција излезе со нов предлог кон власта, а тоа е премиерот Заев јавно да се откаже од...

Насилните видеоигри ја зголемуваат агресијата кај децата

Случајот со девојчето што беше фрлено од прозорец од нејзините 14-годишни соученци во основното училиште „Ѓоргија Пулевски“ во скопската населба Аеродром одново го актуализира...

Над 5.000 лица и натаму исчезнати по цунамито во Индонезија

Околу 5.000 лица сѐ уште се сметаат за исчезнати по цунамито во Индонезија, кое според последните податоци однело 1.763 животи, соопштија индонезиските власти. - Најмногу...