Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24454)

Вечерва финале на „Макфест 2018“ во Штип

Триесет и третото издание на најдолговечниот и најреномиран фестивал на забавна музика во Македонија, „Макфест 2018“, вечерва ќе го избере својот победник. На сцената...

Слатките сништа на Ени Ленокс и Дејв Стјуарт

„Јуритмикс“ е познат и славен музички состав од Велика Британија, основан од Ени Ленокс и Дејв Стјуарт во 1980 година. Ленокс и Стјуарт започнаа...

Веќе не треба да се занимаваме со жанрови

Аница Добра, актерка За нас, македонските творци се на феноменален глас, пред сѐ поради она што го носат во стомакот, рече познатата српска актерка...

Немањето територијални претензии е уставна гаранција во Македонија, ама попусто

ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ПОШИРОКО (12) Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна,...

Поголема гранична заштита од мигрантите

Албанија и Европската Унија потпишаа договор за соработка помеѓу Тирана и европската погранична агенција Фронтекс за заедничка гранична управа. Целта на овој договор е да...

Мета го поддржува разграничувањето со Грција

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека се согласува со премиерот Еди Рама за договорот со Грција, но оти јасно му ставил до знаење дека...

Избори за останување или за заминување на Милорад Додик!

Осмите општи избори во Босна и Херцеговина, како и сите претходни, се одржуваат во атмосфера на длабока национална и етничка поделба Граѓаните на Босна и...

Во слава на Дебар Маало и „Идадија“

И покрај урбанизацијата, духот на Дебар Маало и култната кафеана „Идадија“ не згаснуваат. А каде што има дух, има и духовитост, ведар муабет и...

Со развој на регионален пазар до нови работни места

Воспоставувањето заеднички пазар ќе го направи регионот поконкурентен, ќе значи нови работни места, намалување на трошоците, побрз проток на стоки и луѓе и повеќе...

Автопатот Охрид – Кичево ќе чини помалку

Со завршниот анекс ќе бидат дефинирани сите технички аспекти на зафатот во согласност со светските стандарди, вклучувајќи ги клучките кон сите населени места Со третиот...