29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 22:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24452)

Несвесни грешки при ловот

Кога лошите навики ќе станат секојдневие, придонесуваат ловџијата многу потешко да ја погоди целта, дури и тогаш кога се чини дека е сѐ во...

Ефикасност и неефикасност

Фудбалската репрезентација на Македонија за 25 години постигна 250 гола, а од тоа најмногу на седумте средби со Лихтенштајн, вкупно 27, од тоа на...

Следуваат решавачките кола за повисок пласман и за норми

Македонските шаховски репрезентации на три кола до крајот се под почетниот ранг на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), во грузискиот град Батуми. Мажите по првото...

Сега ниту со 120 пратеници не може да се смени името...

Во Законот за референдум е пропишано дека две години по одржувањето референдум, не може да се постави истото референдумско прашање. Во практика тоа значи...

Отсуството на грижа и внимание раѓа агресија кај децата

Случајот од „Ѓоргија Пулевски“ низ стручната призма на педагозите и психолозите Случката за фрлената ученичка низ прозорец од нејзините четиринаесетгодишни соученици во основното училиште „Ѓоргија...

„Старата дама“ има победнички почеток како од пред 88 години

Во 2-то коло на ЛШ, Јувентус победи со хет-трикот на Дибала, а три гола постигна и Џеко во триумфот на Рома, со што влегоа...

Големи игри со иднината на спогодбата од Мала Преспа

По слабиот одзив на референдумот за спогодбата со Грција и во моменти кога трае внатрешна консолидација за ова прашање меѓу политичките фактори во Македонија,...

Пропаднаа големите очекувања на Вранишковски

Кон крајот на мај годинава, се одржа прославата на Македонската православна црква-ОА во Охрид, која беше еден од највеличествените настани во животот на црквата....

Червар: Среќен сум што Металург е во добри раце и на...

Металург покажа дека во своите редови има ракометари со голем потенцијал и квалитет. Ова беше многу емотивен меч за мене, бидејќи беше навистина тешко...