24.8 C
Skopje
4.8.2021 - 10:14

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24452)

Поминаа законите за војска на Косово

Членовите на Комисијата за безбедност и надзор врз безбедносните сили на Косово (ФСК) на косовското собрание вчера со мнозинство гласови го изгласаа пакетот од...

БиХ е длабоко поделено општество

Општеството во Босна и Херцеговина е длабоко поделено и ова не се однесува само на конститутивните народи, туку и на другите припадници на етнички...

МЗШВ подготвува интервентна мера за јаболкото

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство подготви интервентна мерка за индустриското јаболко, кое поради временските непогоди има поголемо количество и не може целосно да...

Новиот црномурест Германец

Миграциската криза и сите негативни рецидиви од таквата политика може да бидат надминати со решавање на изворот на тие проблеми. А тоа е обезбедување...

За мажите, жените и за популизмот

Значително се намали стапката со која мигрантите пристигнуваа речиси секаде во Европа по големиот бран од 2015 година. Сепак, миграцијата продолжува да доминира во...

Полицијата во Србија предлага легализација на проституцијата

Законот за јавен ред и мир, што беше донесен пред две години, воведе драстични прекршочни казни за сексуалните работнички и работници и за нивните...

Запрените возови ќе го прегазат стопанството

Негативни последици од прекинот на железничкиот превоз ќе имаат пред сѐ компаниите од металуршкиот сектор, кои не можат во целост да најдат замена за...

Италија ќе го тужи Јункер за финансиска штета?

Реакцијата на италијанскиот вицепремиер Матео Салвини следува откако коментарите на шефот на ЕК доведоа до пад на вредноста на акциите на италијанските банки и...

Фотовест: По земјотресот, проработи и вулканот

Само пет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами на индонезискиот остров Сулавеси, во кои загинаа 1.234 луѓе, проработи и вулканот Сопутан. Вчера беше регистрирана...

Америка се закани дека ќе ги уништи новите руски нуклеарки

Американската амбасадорка во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, предупреди дека Русија мора да престане со развој на нови ракети што можат да носат нуклеарни боеви...