28.8 C
Skopje
26.9.2021 - 19:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24452)

„Кажи ми со танц“ викендов во Скопје

Членовите на студијата „Брејк а лег“ и „Аква денс клуб“ ќе си ги одмерат силите во танцување во ритам, што ќе можат да го...

Биби – детски лик што го негува македонскиот јазик

Серија од цртани филмови, сликовници, песнички и видеоигри во кои главен лик е Биби, девојчето што зборува на литературен македонски јазик, ќе продуцира тимот...

Наместо ѕвездено небо голем концерт за Тоше

Манифестацијата „Ѕвездено небо за Тоше“, која во изминатите девет години со многу љубов и ентузијазам ја организираа членовите на клубот на обожаватели на Проески,...

„Никеја“ 25 години ја раскажува својата рокенрол-приказна

На албумот, на наше огромно задоволство, имавме прекрасна соработка со едни од најдобрите продуценти во Македонија: Александар Ристовски-Принц, Дарко Димитров, Ристо Апостолов, Оливер Димитров...

Ревија на етнолошки документарни филмови

Ревија на етнолошки документарни филмови организира утре Музејот на Македонија, во рамките на манифестацијата „Европски денови на културното наследство“. Ревијата ќе почне во 10.30 часот...

Сто години Бернштајн

Годинава се одбележува стогодишнината од раѓањето на Леонард Бернштајн (1918-1990), американски пијанист, диригент, композитор и педагог, еден од првите музичари од САД закитени со...

Музички документарци и јапонски и мексикански филмови во кинотеката

Од утре во Кинотеката на Македонија ќе почне програмата од фестивалот „Скопје синема сити“. Ќе биде отворена од 19 часот, со српскиот документарен филм...

Излегуваат два историски романа од исландски автори

Издавачката куќа „Антолог“ ќе објави два нови историски романа од истакнати современи исландски автори. Станува збор за книгите „Сага за Јон“ од Офејгур Сигурдсон...

Хераклеја доби трајна заштита за идните генерации

Со добивањето на статусот на Хераклеја Линкестис за споменичка целина, од особено значење со поткатегорија „со големо значење“, Хераклеја доби трајна заштита за идните...

Ново-стари уставни контрадикции и дилеми

Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна на...