Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24451)

Возовите веќе не одат ниту на север ниту на југ

Надлежните се надеваат дека за 15-20 дена железничкиот мост меѓу Градско и крстосницата Кукуричани ќе биде ставен во употреба. Сепак, со санацијата тој ќе...

По референдумот, во игра математиката

Владата постави краток рок, од десет дена, во кој ќе се обиде да го обезбеди потребното мнозинство од 80 пратеници за уставните измени што...

Растат билансот на жртви и гневот во Сулавеси

Во некои од најпогодените области на Сулавеси се забележани насилни протести, како и пресретнување на хуманитарните конвои. Најновиот биланс од силниот земјотрес и цунамито...

Со есенска акција се чистат смет и кабаст отпад во Кисела...

Општината Кисела Вода реализира голема есенска акција за чистење. Комунални работници екипирано работеа на целосно расчистување на сметот во урбаните заедници Бирарија и Цветан...

Нова сообраќајна сигнализација пред училиштето „Браќа Миладиновци“

За поголема сообраќајна безбедност на учениците, пред ООУ „Браќа Миладиновци“ во населбата Островo е поставена целосно нова вертикална и хоризонтална сигнализација. За учениците од...

Македонија – привидението исчезна

Во авторски текст истакнатиот професор по уставно право од Шпанија, Карлос Флорес Хубериас, се осврнува на спогодбата со Грција како и на штотуку одржаниот...

Температурните промени ги наполнија амбулантите со болни

Минатонеделниот пад на утринските температури близу нулата и искачувањето на живата во термометарот во текот на денот до 25 Целзиусови степени не им оставија...

Суперхрана за подолг и поздрав живот

Овие седум намирници се полни со хранливи компоненти, витамини и со минерали, немаат многу калории, а ја даваат неопходната енергија. Ако консумирате повеќе од...

Се повикуваат на правото, но колку го почитуваат

ДВОЈНИТЕ СТАНДАРДИ НА МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА И ВО ПОСТРЕФЕРЕНДУМСКА МАКЕДОНИЈА Редица странски дипломати и функционери едноставно ги пренебрегнуваа суверенитетот, правната регулатива и законите на Република Македонија,...