Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24451)

Буран 1.000 пати ја „покори“ Солунска Глава

Првото искачување на Солунска Глава (2.540 метри н.в.) Бурханедин Сали, или кратко Буран, го направил на 10 октомври 1976, а 1.000-то, 42 години подоцна,...

Опозицијата се подготвува за целосен бојкот

Албанија Албанската опозиција ја разгледува можноста за целосен бојкот на Парламентот. Ова за тиранската телевизија Ора њуз го потврди Клајда Ѓоша, пратеничка од редовите на...

Примање бегалци во знак на солидарност

Црна Гора Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур вчера најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа...

Само седум отсто од раселените Срби би се вратиле на Косово

Србија Одреден вид помош им е потребна на 68.500 интерно раселени лица, од вкупно 199 илјади раселени од Косово Во Србија, според најновите податоци, живеат 199.584...

Македонија извезува пченица, а увезува брашно

Околу 11 денари за килограм е откупната цена на пченицата, но количествата се извезуваат во Грција и во Албанија, велат производителите. Во меѓувреме, преработувачите...

Време е да се справиме со предизвиците на модерната реиндустријализација

СТАВ Во наредниот период земјата мора да се насочи кон развојот на реалната економија, да се врати на моделот на индустриско стопанство, со пристап што...

Уставот е Lex Superior и најважен општествен договор во Русоова смисла

ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ПОШИРОКО (9) Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна,...

Вајгл жали што опозицијата и Иванов не ги ставаат интересите на...

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, изјави дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ не го помина тестот на зрелоста на референдумот и оцени дека зад...

Иванов: Не потценувајте ја суверената волја на македонскиот народ

Тивкото мнозинство одлучи, реалност е дека референдумот не успеа. Не обидувајте се да ја измените оваа реалност, порача претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето до...

Лажните вести реален проблем за македонската политика

Феноменот на ширење лажни вести го обележи целиот период во кој се одвиваа и сѐ уште се одвиваат исклучително битните процеси поврзани со постигнувањето...