22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 17:48

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24450)

Водич за музејска програма за лица со аутизам

Музејот на македонската борба, во рамките на проектот „Отворени музеи“ за унапредување на инклузивноста, едукацијата, социјалната правда и пристапноста на музеите, денеска, во 10...

Почнува „Интерфест“ со концерт на Филхармонија

Во Центарот за култура на Битола вечерва почнува 27-то издание на интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“. Во 17 фестивалски вечер ќе настапат реномирани...

Изложба на дела од Славко Јаневски и од Томе Серафимовски

Заедничка изложба на масла на платно на писателот Славко Јаневски и на скулптури во бронза на скулпторот Томе Серафимовски ќе биде отворена вечерва, во...

Зошто Грција и Македонија склучија привремена спогодба, зошто донесоа меморандуми, зошто...

ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ПОШИРОКО (8) Гордана Сиљановска-Давкова Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од...

Павлопулос до Албанија: Заборавете ги Чамите

Грција Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, ја предупреди Албанија доколку ја сака поддршката на Грција, да не го поставува прашањето за Чамите. - Со целосна искреност ѝ...

Дубровник се спасува од туристите излетници

Хрватска Зголемениот број гости од крузерите беа повод хрватскиот град да се најде на дневен ред на УНЕСКО, кое размислуваше Дубровник да го прогласи за...

АВРМ истражува кои вештини се барани на пазарот на трудот

Почнува анкетното истражување за потребата од вештини на пазарот на трудот за 2018/2019 година, кое Агенцијата за вработување на Република Македонија го спроведува во...

Стопанството бара стабилност и сигурност

Ако сакаме позитивно да ја завршиме годината со планираниот економски пораст од 3,2 отсто и без какви било негативни последици врз деловниот сектор, тогаш...

Нереализираните капитални инвестиции го подзапираат економскиот пораст

Капитални инвестиции се значајни и за тековниот пораст, главно затоа што ја поддржуваат градежната активност, но уште повеќе за идниот пораст, бидејќи ја прават...

Железната Порта отвора нови хоризонти на алпинизмот

#РаскажиНиЗаМакедонија - Демиркаписка Клисура Грандиозна карпа поставена под агол од околу осумдесет степени. Краток вовед за однесување на качување на карпа. Брифинг за основните правила....