17.8 C
Skopje
17.9.2021 - 4:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24447)

Куќата во која е роден Хари Потер на продажба

Куќата од 14 век, во англиското место Левенхам, во округот Сафок, каде што наводно е роден славниот маѓепсник Хари Потер, од книгата на Џоан...

Вил Смит го прослави 50-от роденден со банџи-скок

Глумецот Вил Смит својот 50-ти роденден го прослави во кругот на семејството во Големиот Кањон, а притоа оствари и една своја голема желба -...

Биографскиот филм „Стен и Оли“ во јануари во кината

Новиот биографски филм „Стен и Оли“ ни ја донесува приказната за легендите на холивудската комедија Стен Лорел и Оливер Харди, за нивните согласувања, лошото...

„Прекрасно момче“ е инспиративна биографска драма

Наскоро во кината ќе можеме да го погледнеме филмот „Прекрасно момче“, инспиративна биографска драма. Ова филмско остварување е базирано на содржината на популарните и доста...

Најдобрите филмови со Том Харди

Едвард Томас (Том) Харди (роден на 15 септември 1977) е британски актер. Познат по своите улоги во филмовите „Паѓање на темниот витез“, „Бронсон“, „Почеток“,...

Скулптурата „Вон…“ на Жарко Башески во Музејот на градот Скопје

Во Музејот на градот Скопје вечерва во 20 часот ќе биде промовирана скулптурата „Вон...“ („Out of...“) на скулпторот и професор на Факултетот за ликовна...

Мигрантите носат оружје и провалуваат во приватни објекти

Од Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево извршиле претрес кај мигрантите на повеќе локации, а кај две лица било пронајдено поголемо количество оружје...

За трето дете надомест од 9.450 евра

Во Албанија во првиот квартал од годинава е забележан историски негативен рекорд на природниот прираст. Ова беше причина албанската влада да донесе нови мерки...

Главна мисија ни е претставување на Филхармонијата надвор

Како уметник, кој од 2000 година е дел од оркестарот на Филхармонијата, се радувам што институцијата има голема перспектива. Со беспрекорните услови како генерација...

Иднината е во изградбата на енергетски ефикасни згради

Стопанската комора на Македонија подолг временски период реализира проекти за развој на капацитетите во градежниот сектор, за имплементирање на постулатите за енергетската ефикасност во...