7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:48

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24443)

На сцена е нова генерација европски тренери?

Не се само годините и искуството она што ја издвојува оваа нова генерација, туку фактот дека многу од нив имаат иста визија за тоа...

ФИФА вечерва решава: Роналдо, Модриќ или Салах

Во Лондон вечерва Светската фудбалска федерација (ФИФА) ќе го објави победникот во трката за најдобар фудбалер за 2018 година.. Во трка се Кристијано Роналдо,...

Само Металург и Куманово без пораз

Ракометарките викендов го одиграа 3-то коло во женската Суперлига во која по трите кола максимален ефект има Металург. Девојките од „Автокоманда“ славеа убедлива победа...

Вардар и Мешков, водечките од Регионалната лига, водат и во ЛШ

Ефикасноста на вардаровиот напад од 63 отсто и 50 отсто на шутот, во однос на 46 и 57 отсто на Кристијанстад, петте технички грешки...

Се редат изненадувања во ЛШ

Победите на Загреб, над германскиот првак Фленсбург (31-29) и на Мешков Брест над актуелниот европски првак Монпелје (26-23) се најпријатните изненадувања во 2-то коло...

Втора „задоцнета“ олимписка бронза за Сотертон

Со 10-годишно задоцнување пензионираната британска седмобојка Кели Сотертон ќе го добие бронзениот медал од ЛОИ во Пекинг во 2008 година. Таа на тие ЛОИ...

Берлин – идеално место за светски рекорди во маратон?

Кениецот Кипчоге, кого го нарекуваат Усеин Болт на маратонските трки, постави нов светски рекорд на трката во Берлин, каде што се поставени последните седум...

Торино се повлече, Милано и Кортина италијански кандидати за ЗОИ 2026

Торино ја повлече кандидатурата за организација на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во 2026 година, но Италија и натаму е во игра преку заедничката понуда,...

Уште само 7 дена – и сколиозата и клечењето се судбоносни

Незаборавна ќе биде кампањата за овој референдум. А, богами и 2018 година, последната на Република Македонија, последното југословенско домино. И жална и смешна и...

Нашето Охи = Бојкот!

Досега е кажано речиси сѐ што можеше да се каже за кукавичиното јајце во вид на наводен мировен договор со Грција и следствено за...