6.8 C
Skopje
20.10.2021 - 10:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24443)

Претстои долга и тешка битка за имотот на Титовата армија

Никој од надлежните во државата официјално не се изјасни за тврдењата од Белград дека „најмалку проблеми треба да има со Македонија, бидејќи, според договорот,...

Македонската кошарка чекори во посакуваниот правец

Кадетите направија одличен резултат и нѐ израдуваа сите, а МКФ пред 2,5 години го почна проектот „Заедно до М16“, токму со оваа генерација 2002....

Реал од новиот стадион очекува 150 милиони годишен приход

Плановите за нов стадион на Реал Мадрид беа презентирани од претседателот, Флорентино Перез, кој верува дека стадионот ќе донесе 150 милиони повеќе во приходите...

Џошуа ги задржа четирите појаси, сега оди на петтиот

Британецот Ентони Џошуа со одличен финиш во седмата рунда го победи Русинот Александар Поветкин на стадионот „Вембли“ и ги задржа светските боксерски титули во...

Ни кучињата не ги сакаат себичните луѓе

Истражувањата покажаа дека кучињата постојано ги следат социјалните интеракции на своите сопственици со другите луѓе и ги користат овие информации за да ги формираат...

Kомпаниитe во Македонија тешко градат бренд

Зошто македонските компании имаат тешкотии при изградбата на препознатлив бренд? Дали причините лежат во немањето искуство, немањето доволно финансии, малиот пазар...? Иако експертите се...

ЕХФ најавува измени за младите категории

Според препораките на Натпреварувачката комисија на ЕХФ, на состанокот во Барселона викендов, членовите на Извршната комисија на ЕХФ ќе разгледуваат опции за оптимизација на...

Ливерпул ниже серии, следуваат предизвиците Челси, Наполи и Сити

Ливерпул го совлада Саутемптон со 3-0 и ја забележа шестата победа на исто толку натпревари во новата сезона во англиската фудбалска Премиер-лига (плус една...

Само домашни победи

Ракометарите на Пелистер забележаа победа со 32-30 во 2-то коло од машката Суперлига, во дерби-дуелот со Пролет. Домашниот терен им даде сигурност на битолчани,...