26.8 C
Skopje
20.9.2021 - 19:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24443)

Туристите полудеа по банкноти од 0 евра, со ликот на Маркс

Банкнотите имаат воден жиг, холографска заштита, ефект видлив под УВ-зраци, а тоа е една од причините што колекционерите за нив плаќаат и по 3.000...

Валавиците и стариот даб се симболи на селото Вирово

Во нашето село до пред 30-40 години работеле околу 80 валавици, кои биле познати и на пошироките балкански простори, а сега работат само две,...

ЕУ бара замена на 75.000 бојлери на гас

Поради директивата на Европската Унија, околу 75.000 домаќинства во Хрватска ќе мора да ги заменат гасните турбобојлери. Министерството за економија на Хрватска барало од...

Секое четврто дете родено во вонбрачна заедница

Секое четврто дете во Србија е родено во вонбрачна заедница. Од 2000 година бројот на вонбрачно родените деца во Србија постојано расте и нивниот...

Сараево главен град само на хартија

За некои испитаници од српскиот и хрватскиот ентитет главен град е Бања Лука, односно Мостар Сараево, правно, е главен град на Босна и Херцеговина, но...

Спорот за нашето име: црно петно на совеста на ЕУ

Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна...

Дикинс, Кардинале, Стојанова – ви симнуваме капа!

Уште еден сјаен почеток на еден од нашите најважни фестивали, интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ се случи во саботата вечерта во Битола....

Исправени сме пред една од најголемите битки во нашата историја. Ова...

Влатко Давидовски (Д-р Влатко Давидовски работи во областа на консалтингот за бизнис-трансформации при глобални корпоративни компании-лидери на светскиот пазар и има работно искуство повеќе од...

Иран бара одговори од Западот за нападот на воената парада

Иранскиот претседател Хасан Рохани ги обвини САД дека со својот однос на „насилник“ и со поддршката на земјите од Персискиот Залив го овозможиле саботниот...

Кој е генераторот за просперитетот на двете Кореи?

Претседателот на Јужна Кореја Мун Јае-ин и неговата администрација имаат големи планови за Корејскиот Полуостров, кои ја надминуваат нуклеарната тематика. Во последниот говор пред...