16.4 C
Skopje
30.3.2020 - 18:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24442)

Младите од општината Карпош го одбележаа Светскиот ден на мирот

Ученици од скопската гимназија „Никола Карев“ го одбележаа 21 септември, Светскиот ден на мирот. Дваесетина ученици ја посетија општината Карпош и на вработените им...

„Бубамарите“ и „срничките“ се вклучија во Европската недела

И најмалите жители од општината Аеродром што ги посетуваат градинките „Бубамара“ и „Срничка“ се вклучија во одбележувањето на Европската недела на мобилност. „Комбинирај и движи...

Црн чад од кејот сé уште ги труе скопјани

Сѐ уште се шират облаци од чад со непријатна миризба од дивата населба на левата страна на Кејот на Вардар, спроти поранешната градска плажа....

Македонската ИСТОРИЈА не е HIS STORY

ВАНГЕЛ БОЖИНОСКИ, АРХИТЕКТ Вангел Божиноски е поранешен новинар и архитект. Носител на бронзен медал на светското биенале, Борбина плакета - највисоко архитектонско признание во СФРЈ....

Како сами да си направите камена патека во дворот

Убаво уредена камена патека може да му даде посебен шарм на вашиот двор, а наедно е и најевтино решение за едноставен, модерен и функционален...

Референдумска војна на социјалните мрежи

Таборот „За референдум“ ја има можноста за користење на поконвенционалните медиуми, од билборди, преку телевизии, па дури и да се снимаат кратки филмчиња, спотови,...

Укината тригодишната суспензија на руската антидопинг-агенција

Светската антидопинг-агенција (ВАДА) ѝ стави крај на тригодишната суспензија на Руската агенција за борба против допингот (РУСАДА). Деветмина од 12-члениот Извршен комитет (ИК) на...

Вардар голем фаворит против Кристијанстад

Ракометарите на Вардар се апсолутни фаворити во денешниот дуел против шведски Кристијанстад, во рамките на 2-то коло во Лигата на шампионите (ЛШ), кој се...