Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24441)

Етничките партии ја губат довербата од граѓаните

Околу 80 отсто од граѓаните се незадоволни од актуелната состојба во земјата и сакаат поинаква Босна и Херцеговина Помина една недела од изборната кампања за...

Европските пазари отворени за македонските производи

Некои од странските компании имаат експертски тимови што им се на располагање на овдешните партнери за да им помогнат за достигнување на европските стандарди Нема...

Заминаа грчките текстилни компании од Битола

Во Основниот суд во Битола е поведена стечајна постапка за грчката текстилна компанија „Саитис“, која произведуваше уникатна модна конфекција. Таа е една од последните...

Преамбула

Гордана Сиљановска Давкова Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите...

Референдумска кампања

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, при средбата со германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин, истакна дека од моментот кога ја добиле поканата...

Македонија близок партнер во антитерористичките напори на САД

Светот и натаму се справува со најголемата закана, тероризмот, a Македонија тесно соработува со САД во антитерористичките глобални операции и е членка на Глобалната...

Весник што ја знае важноста на колумните за неговиот имиџ и...

Две нови книги, „Погледи кон светилникот“ од авторите Венко Андоновски, Билјана Ванковска, Александар Русјаков, Сашо Клековски, Ефтим Клетников и Ставре Џиков и „Македонија во...

Америка сака преговори со Северна Кореја и нов договор со Иран

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД се подготвени да ги обноват преговорите со Северна Кореја, чија цел би била нејзина денуклеаризација до...

Трговската војна меѓу САД и Кина ќе трае две децении

Трговската војна помеѓу САД и Кина ќе трае дваесетина година и ќе продолжи и по заминувањето на Доналд Трамп од Белата куќа бидејќи двете...

Трамп ѝ предложил на Шпанија да изгради ѕид во Сахара

Шпанскиот министер за надворешни работи вели дека претседателот на САД ја советувал неговата земја со ѕид во пустината во Африка да ги запре мигрантите,...