Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24438)

Како Обама му овозможи на Трамп полесно да го притисне нуклеарното...

Благодарение на надградбите на американските нуклеарни системи извршени за време на мандатот на Барак Обама и неодамнешните промени во протоколот на Пентагон, актуелниот претседател...

Шансите за какви било корекции во спогодбата со Грција се минимални

Интервју со Стево Пендаровски, универзитетски професор и национален координатор за НАТО Во пресрет на референдумот на 30 септември, првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“ подготвува...

Градењето тераси по своја желба ги нагрди станбените згради

Речиси нема населба во Скопје во која не може да се види некоја станбена зграда на која ќе се забележат различни интервенции на фасадата...

Прекрасното купе на „Ролс Ројс“ специјално направено за мистериозен милионер

Ако парите не се проблем тогаш каков вид атомобил би купиле? Многу луѓе би се одлучиле за врвен спортски автомобил или, пак, за спортски...

Сите погледи кон Уставниот суд

Што може да се очекува од седницата на Уставниот суд на која ќе се одлучува за уставноста и законитоста на референдумот? Според аналитичарите, но...

Металург против Извиѓач оди на првата победа

Против Извиѓач ја гледам нашата шанса за прва победа сезонава, која позитивно ќе влијае на кревањето на самодовербата, што е многу значајно за нашата...

Почна пријавувањето за влезници за ЕП 2020

УЕФА почна со активности за продажба на билети за фудбалското ЕП 2020. На интернет-страницата на УЕФА е отворен дел за регистрација, во кој идните...

Несекојдневен британски велосипедски гранслем

Велика Британија годинава се издвои како доминантна земја во велосипедизам, откако тркач од таа земја победи и на трката околу Шпанија, позната како Вуелта....

Македонија чекори сигурно кон старите позиции

Македонските кошаркари убедливо ја надиграа Романија со 90-76 (20-19, 23-16, 24-17, 23-24) и со максимални четири бода загосподарија во групата Б од вторите претквалификации...