12.3 C
Skopje
24.2.2020 - 14:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24428)

Трамп ги предупредува Сирија, Иран и Русија да не го напаѓаат...

Северната провинција е последното упориште на т.н. бунтовници, па офанзивата би можела да биде и последната голема битка во сириската војна Американскиот претседател Доналд Трамп...

Загрозена колепката на слободата, братството и на еднаквоста

Злосторствата од омраза против муслиманското население во Франција, кое е помеѓу 6 и 10 милиони, драматично се зголемија од 2016 до 2017 година. Исто...

Граѓаните не го даваат Водно

Интересот на граѓанските здруженија беше огромен, а учествуваа и голем број граѓани во јавната дебата за изградбата на гасоводот на Водно. Иако намерата беше...

По Бутелска уште се вози тргни-застани

Цело лето има сообраќаен метеж на улицата Бутелска и продолжува и понатаму. Никако да завршат градежните работи на пробивањето на булеварот Кристијан Тодоровски-Карпош, со...

Се растегнуваат ли дипломатските правила за поддршка на референдумот

Практиката на доаѓање или повикување странски политичари и лидери заради добивање одредена поддршка за политиките што се водат од страна на политичките чинители во...

Варена пченица – добра за женското здравје

Пченицата е жито што е богато со бета каротен, витамин Е, калциум, магнезиум, фосфор и железо. Во комбинација со мед и ореви таа е...

Груб медиумски фалсификат за раздор меѓу граѓаните

Содржината на краткиот извештај на поранешната амбасадорка на САД во Македонија, Џилиен Миловановиќ, некои од медиумите целосно ја изманипулираа. Тие направија груб фалсификат и...

Федерер првпат загуби од тенисер што не е меѓу првите 50

Швајцарецот Роже Федерер загуби од Австралиецот Џон Милман, во осминафиналето на тенискиот гранслем-турнир САД опен, со 3-6, 7-5, 7-6, 7-6, за малку повеќе од...

Првпат од 2007 година Меси не е меѓу најдобрите тројца

Првпат од 2007 година Аргентинецот Лионел Меси од Барселона не е во најтесната конкуренција за фудбалер на годината во изборот на Светската фудбалска федерација...