27.8 C
Skopje
20.8.2019 - 12:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24425)

Суфицит на обвинувања и ветувања, а дефицит на вистински информации

Најава за особините и белезите на претстојната референдумска кампања Едни со митинзи, други со директни средби со граѓаните трети преку социјалните мрежи и Интернет. Со...

Отворено писмо

Како научници и автори сакаме да се осврнеме на прашањето на извртувањето на суштината на Преспанскиот „договор“ во некои кругови, како и портретирањето на...

Акциска контрола ги остави скопјани без автобуси

Скопјани во четвртокот, некаде по 13 часот, на автобуските станици низ градов цел час чекале автобус на линијата со бројот 19. Возачи од други...

Центар го продолжи мораториумот за градење

Општината Центар повторно го продолжи мораториумот на градби на својата територија. Советниците вчера ги усвоија измените и дополнувањата на блoкот 9 од деталниот урбанистички...

Понижување, психолошка војна или идно вообичаено секојдневие

Грците бесни: Споменувањето на македонската нација е спротивно на кој било договор Реакциите на Каменос и на Кумуцакос, по изјавите на Димитров, се сосема издржани...

Сопствениците можат бесплатно да добијат чип за своето куче или маче

Агенцијата за храна и ветеринарство почнува кампања за микрочипирање миленици Сопствениците на домашни миленици, односно на кучиња и на мачки од денеска ќе можат бесплатно...

Националноста и државјанството низ призмата на спогодбата од Мала Преспа

За Балканот, но и за Централна и за Источна Европа кога се зборува за нација и за државјанство, процесот поврзува држава и етнос, а...

Преуредете го домот без трошоци

На сите не се случува одвреме-навреме да посакаме да внесеме некаква промена во домот, бидејќи работите што нѐ опкружуваат со текот на време ни...

Интернационалците на мегдан со Андерлехт, Арсенал, Челси, Баер…

Тимовите на македонските репрезентативци Елиф Елмас и Аријан Адеми, Фенербахче, односно Динамо Загреб ќе играат меѓу себе во Лига Европа, во групата Д, во...