2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24424)

Нил Јанг и Дерил Хана си разменија прстени

Иконата на фолк-рокот, Нил Јанг (72), и глумицата Дерил Хана (52) се венчаа минатиот викенд, далеку од очите на јавноста. Музичарот и познатата глумица...

Писмата на Мата Хари на аукција

Низа љубовни писма на познатата шпионка од Првата светска војна, Мата Хари, се понудени на аукција во Лос Анџелес. Таа по апсењето беше осудена...

Римејкот на филмот „Пеперуга“ викендов ќе се прикажува во САД

Овој викенд во редовна дистрибуција во 520 кина во САД пристигнува новиот филм „Пеперуга“, кој во текот на 2016 година се снимаше во Црна...

Алек Болдвин му е татко на Бетмен во „Џокер“

Премиерата на филмот е најавена за 4 октомври 2019 година Актерската екипа за филмот „Џокер“ е побогата за уште едно големо име. Таткото на Бетмен...

„Пофалба на Демир Хисар“ низ објективот на девет чешки фотографи

Девет професори и студенти од реномираната школа за фотографии од Либерец, Чешка, гостуваат на уметничкото гумно во селото Слоештица во рамките на одбележување на...

Излезе книгата „Свесно мајчинство“ од Нада Бучевиќ

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Свесно мајчинство“ од хрватската авторка и мотивациска говорничка Нада Бучевиќ. Преводот на македонски е на Ирена Трајкова. - Ви...

Бетмен е омилен суперхерој кај филмските љубители

Според оценките на ИМДБ, ова се најдобрите филмови со суперхерои 1. „Бетмен: темниот витез“ (2008) Режија: Кристофер Нолан Актери: Кристијан Бејл, Хит Леџер, Арон Екхарт Кратка содржина: со...

Македонската виолинистка Ева Богоевска настапува во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 2 септември ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса, специјализирана за настапи на...

Берлин се огласи: Нема промена на границите

Владата на Германија го нема сменето ставот за неменливост на границите на Западен Балкан, кој канцеларката Ангела Меркел јавно го искажа на 13 август,...

Александар Џинго изложува во Прилеп

Изложба на дела од прилепскиот уметник Александар Џинго ќе биде отворена вечерва, од 20 часот, во ликовната галерија на центарот за култура „Марко Цепенков“...