Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24423)

Која е горната граница на човековата долговечност?

Седумгодишното истражување, кое опфати 4.000 Италијанци, покажа дека стапката на смртност кај оние во длабока старост изнесува 105 години, за што, меѓу другите, потврда...

Разграничувањето на Косово – летен театар или пиромански проект

Опозициските партии на Косово вчера побараа одржување вонредна седница на Собранието на која на косовскиот претседател Хашим Тачи ќе му биде забрането, во дијалогот...

Трамп им се закани на „Гугл“, „Фејсбук“ и на „Твитер“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги предупреди технолошките гиганти „Гугл“, „Фејсбук“ и „Твитер“ да бидат внимателни, бидејќи се наоѓаат на многу проблематичен терен, обвинувајќи ги...

Судир меѓу француски и британски рибари во Ла Манш

Француски и британски рибари се судриле поради школки, при што Французите ги навредувале британските колеги и фрлале школки, камења и димни бомби врз нив....

Нова војна на зборови меѓу САД и Русија

Вашингтон и Москва разменија предупредувања за хемиски напади, додека, пак, Русија ја распоредува својата морнарица пред можната голема офанзива на сириските сили врз последното...

Дезинфекција на контејнерите речиси невозможна мисија

Остатоци од храна, но и стари душеци, градежни материјали и шут често може да се забележат покрај контејнерите во многу скопски населби На почетокот на...

Граѓаните на штрек поради рудникот во Иловица

Еколозите, но овој пат масовно и граѓаните, се во тревога во врска со најавите за отворање на рудникот за бакар и за злато на...

Собраниска „златна треска“ околу референдумската кампања

Сѐ уште е неизвесно која пратеничка група колку средства ќе добие за кампањата за претстојниот референдум околу спогодбата од Нивици со Грција, кој треба...