Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24419)

Книга од Кадер Абдолах на македонски јазик

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Бележникот на татко ми“ од најтиражниот писател од Холандија, Кадер Абдолах. Станува збор за историски роман...

Микрокосмос

За творештвото на унгарскиот композитор Бела Барток (1881 - 1945) може да се пишува до бескрај. Тој со својот плоден творечки опус обезбедил место...

По еден век се вратија венчавките во црквата „Света Петка“ во...

По пауза од еден век се случи првата венчавка во возобновениот црковен храм „Света Петка“ во селото Осој, Кичевско. Судбоносното „да“ пред бога го...

Семејството Вујисиќ изложува во „Вангел Коџоман“

Во галеријата „Коџоман“ во Струга е отворена изложбата „Мултиплицирани реалности“ на уметниците Мирко, Лидија и Марко Вујисиќ во организација на музејот „Доктор Никола Незлобински“....

„Поезија на пат“ денеска ќе се одржи во Прилеп

Во Центарот за култура вечерва ќе биде претставена и поезијата на Адам Загајевски Под наслов „Поезија на пат“ вечерва, со почеток во 20.30 часот, во...

Претставување на Ренџов и на Тапио на „Струшките вечери на поезијата“

Денеска на програмата на 57-те „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) е претставувањето на портретот на поетот Михаил Ренџов, минатогодишниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“...

Силна експлозија пред објект во Пиреас

Материјална штета предизвика силната експлозија што се случи вчера по полноќ во пристанишниот град Пиреас во поширокиот регион на Атина. Грчките медиуми, повикувајќи се на...

Ципрас почнува нова одисеја

Меморандумите со мерки за штедење со рецесија и со социјален пустош конечно завршија, а нашата земја си го враќа правото сама да си ги...

Лавров и зимница за пензионерите во кампањата на Додик

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, на 17 септември ќе престојува во Бања Лука. Рускиот дипломат со раководството на Република Српска и...

Загреб се свртува кон туѓманизмот

По барање од владејачката партија ХДЗ, во главниот град на Хрватска ќе биде поставен нов споменик на првиот претседател Фрањо Туѓман Во Загреб наскоро ќе...