Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24415)

Џони Кеш – човекот во црно, кој пееше, љубеше и патеше

Џон Ар Џони Кеш е еден од најценетите американски пејачи и композитори. Музичката кариера ја почна како кантри-пејач, а со текот на времето во...

Колос Цури и Кира Гоголадзе најдобри на „Езерски бисери 2018“

Пијанистот Колос Цури од Македонија и пејачката Кира Гоголадзе од Русија се лауреати од прв степен и добитници на највисокото признание „бисер на фестивалот“...

Големите мајстори на филмската фотографија повторно во Битола

Квалитетна филмска програма и познати имиња на светската кинематографија се очекуваат на 39-то издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој ќе...

Уметници од 7 земји на колонијата „Кавадарци – Михајлово“

Со ликовна изложба на уметницата Александра Димитрова од Кочани, која на 20 август во 20 часот ќе биде отворена во Галеријата при кавадаречкиот дом...

И дождот запре за 9-от „Македокс“

За отворањето на фестивалот, кој ќе трае до 23 август, беа прикажани два филма: „Вај-фај плаза Куба“ во режија на Адријан Келтерборн и „Кеди“...

Можна блокада на преговорите со ЕУ поради односите со Русија

Литванија ќе ја блокира Србија за отворањето на поглавјето 31 во преговорите со ЕУ поради одбивањето да воведе санкции против Русија, во согласност со...

Епир и Јанина преплавени со марихуана од Албанија

Дрогата поминува преку албанско-грчката граница низ разни патишта, а криминалните групи имаат софистицирани форми за нејзин шверц, ја кријат во разни предмети и материјали...

Зошто Скопје е медитерански град на една средновековна мапа

Направената географска карта-портолан и цртежот на Скопје не биле случајни. Тие се резултат на соодветните историски околности. Токму тие околности придонеле Скопје да биде...

За операција на катаракта се чека со месеци

Следната година ќе се зголеми бројот на лекари што ќе ги вршат овие операции и ќе се отвори уште една хируршка сала, која ќе...