Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24410)

По 13-ти пат се организира АКТО-фестивал

Тринаесетти пат ќе се одржи Фестивалот за современи уметности АКТО од 23 до 25 август во Битола, во организација на Факултетот за работи што...

Оскаровските измени однапред осудени на пропаст

Новините за наредното издание се промена на датумот, времетраењето и внесувањето нова категорија за најпопуларен филм Последното доделување на наградите на Американската филмска академија забележа...

Фотографскиот опус на Сабине Вајс во Париз

Во центарот „Жорж Помпиду“ во Париз во јуни е отворена изложбата „Сабине Вајс“, која ќе трае до 15 октомври. Хуманистичката фотографија што настанала во...

Уникатниот неолитски локалитет интересен за европските експерти

Археолозите ги завршија годинашниве истражувања на неолитскиот локалитет Врбјанска Чука во Кривогаштанско, неоспорно потврдувајќи дека датира од пред 8.000 години, а многубројните наоди го...

Отворена изложбата „Зад виножитото“ на Калина Брајковска

„Зад виножитото“ е насловот на изложбата на уметнички дела од Калина Брајковска што е отворена во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Изложбата тематски е...

Албански изведувачи направија одличен спој на џез и на фолклор

Полифоната вокална музика е сè уште актуелна во Албанија, а во 2005 година е прогласена за ремек-дело на нематеријалното културно наследство од УНЕСКО. Албанскиот...

Албанци главни снајперисти во Ал нусра

Снајперисти Албанци се борат на страната на фронтот Ал нусра во Сирија и како што самите изјавуваат на фронт заминуваат „според потребата на нивните...

Опозицијата со остри обвинувања кон власта по масакрот во Ресул

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска...

Се подготвуваат првите тужби за НАТО поради бомбардирањето на Србија

Во здружението на граѓани „Осиромашен ураниум“, кое е поттикнувач на иницијативата да се тужат земјите на НАТО и граѓаните да добијат отштета, досега се...

Света литургија на планинскиот врв Крчин

На годинашното чествување учествуваа над триста вљубеници во верата и во природните убавини од Гостивар, Скопје, Валандово, Гевгелија, Куманово, Битола, Охрид, Струга, Прилеп, долнореканските села...