Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24409)

Ќе се реконструира плоштадот „Коцка“ во Автокоманда

Општината Гази Баба ќе почне со реконструкција на плоштадот „Коцка“ во Автокоманда. Катчето што се наоѓа зад домот на културата „Димитар Влахов“ ќе биде...

Градинките во Центар ќе ги зголемат капацитетите

На 16-та седница на Советот на општината Центар е усвоена одлука за зголемување на капацитетите на градинките на територијата на оваа локална самоуправа. Станува...

Бутелчани и натаму ќе чекаат во колони

Пробивањето на Христијан Тодоровски-Карпош трае цела вечност Проблемите со сообраќајниот метеж ќе продолжат да постојат за граѓаните од северниот дел на Скопје. Градежните работи при...

Балканот константно се празни

Население колку за една држава помалку на територијата на поранешна СФРЈ Трендот на намалување на населението е присутен во сите држави во регионот што се...

Треба ли да се извинуваме што сме Македонци?

Одредби во договорите за пријателство како мински полиња Актуелната најнова епизода во односите со Бугарија, една година по потпишувањето на договорот за пријателство, повторно го...

Како да се справиме со летните горештини

Летото е омиленото годишно време за повеќето луѓе, но кога ќе дојдат жешките летни денови најмногу од сѐ сакаме да се разладиме. Најлесно и...

Пити и Сјестрем најуспешни пливачи во Глазгов

Британецот Адам Пити беше прогласен за најдобар пливач на ЕП за освоените четири златни медали, на 50 и 100 метри градно и во штафетите...

Македонските кадети подобри од Литванија

Машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија со победа го почна настапот на ЕХФ-шампионатот, дивизија Б во Тбилиси, Грузија. Избраниците на селекторот Данило Брестовац беа...

Мекиси-Бенабад со петто злато во низа на ЕП

На 24-то Европско првенство (ЕП) во атлетика во Берлин, фаворитската улога во трката на 3.000 метри со пречки ја оправда Французинот Маедин Мекиси-Бенабад, 8:31,66...