Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24409)

„Вудсток“: Три дена мир, љубов и музика

Бренд-концепти: Музички икони (26) Тешко е да се врати времето на „Изи рајдер“ (Голи во седло) затоа што историјата најверојатно се повторува само како фарса....

„Десонанз“ дел од маратонска берлинска журка

Македонскиот електронски фестивал „Десонанз“, кој годинава обележува 10 години од основањето, на 15 август ќе биде дел од маратонска берлинска журка, која се одржува...

Ленче Здравкин и Омер Калеши добитници на „Мајка Тереза“

Хуманитарката од Велес Ленче Здравкин и ликовниот уметник со светска кариера и со потекло од Кичевско Омер Калеши се добитници на државната награда „Мајка...

Претставник на Стрип-центарот на Македонија на колонијата „Рашка“

Сценаристот Александар Стеванов од Штип беше претставник на Стрип-центарот на Македонија со седиште во Велес на меѓународната стрип-колонија „Рашка“, Србија. На колонијата учествуваа и...

Ансамблот на „Игњац Фукс“ на „Охридско лето“

Вистинско уметничко доживување со класична и неокласична музика приреди ансамблот на „Игњац Фукс“ во црквата „Света Софија“ настапувајќи во рамките на фестивалот „Охридско лето“....

Најславниот светски археолог бил во Скопје и трагал по Јустинијана Прима

Деновиве е актуелна плочата испишана на латински јазик пронајдена во „Чифте-амамот“. Тоа повторно нѐ враќа во времето кога еден од најславните светски археолози бил...

Без пченица ќе бидеме гладни

Лесно може да дојде до недостиг од пченица, особено поради проблематичните временски услови годинава, кои го намалија родот низ целиот свет, во САД, Австралија...

ШК Алкалоид се подготвува за Европскиот клупски куп 2018-та

Шаховскиот клуб (ШК) Алкалоид, повторно ќе се бори за европски медал. Алкалоид како европски клупски шампион во шах за 2016 година и вицешампион за...

За пасош се чека повеќе од предвиденото

Во летниот период секогаш се соочуваме со голем метеж затоа што повеќето од граѓаните тогаш аплицираат за патни исправи. Знаеме дека се доцни и...

Ризикот од западнонилска треска е голем, мора да се внимава

ВО МАКЕДОНИЈА ЗАСЕГА НЕМА РЕГИСТРИРАНО СОМНИТЕЛНИ СЛУЧАИ Луѓето треба да се заштитат од комарци, да ги мачкаат кожата и облеката со средства против комарци постојано,...

My Hero Academia 2 Episode 25 at KissAnime your name kissanime

Bleach (Dub) (https://animeheaven.pro/m/6PEM) Episode 366 at website https://animeheaven.pro bleach anime heaven