-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24408)

За „Чарли и фабриката за чоколади“ обезбедени 1.850 чоколади

Факти за популарни филмови што можеби не сте ги знаеле Снимањето филмови воопшто не е лесен процес. Често режисерите, снимателите, целата продукција се соочуваат со...

Саде е првата африканска принцеза на „Дизни“

„Дизни“ работи на нова бајка, во која првпат се појавува африканска принцеза. „Куќата на глувчето“ го избра режисерот Рик Фамуива за да го продуцира...

Коди Ферн во новата сезона од „Американска хорор-приказна“

Коди Ферн ќе ја глуми клучната улога во осмата сезона од „Американска хорор-приказна, објави „Вараети“. Ангажманот на младиот глумец во серијата „Американска хорор-приказна: убиството на...

„Убиствена нација“ – филм за градот Салем што го загуби разумот

Стигна првиот трејлер за филмот „Убиствена нација“, кој е снимен според вистинит настан во американското гратче Салем, чии жители во целост ја загубиле контролата....

Стефан Марковски на книжевна резиденција во Сан Себастијан

Писателот Стефан Марковски е македонски претставник на годинешното издание на програмата „Други зборови“ во шпанскиот град Сан Себастијан, од 10 август до 1 октомври....

Конкурсот „Антево перо“ отворен до 31 август

До 31 август е отворен конкурсот за необјавена поетска книга за автори што творат на македонски јазик, која ја доделува Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте...

Објавено шведското ремек-дело „Доктор Глас“

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Доктор Глас“ од шведскиот писател Јалмар Седерберг, во превод од шведски јазик на Ивица Челиковиќ. Во ова ремек-дело...

По 19 години изведба на Радомировиот псалтир на Бужаровски

Радомировиот псалтир е кирилски литургиски псалтир со молитви од втората половина на 13 век. Ораториумот, како што појасни композиторот, бил замислен и напишан токму...

Лондон летово нуди изложби што не смее да се пропуштат

Во лондонската галерија „Тејт Британ“ е отворена изложбата „Бејкон, Фројд и еден век сликање на животот“, во „Тејт модерн“ во тек е „Пикасо 1932...

Белград бара признаен статус на СПЦ и заштитена зона за 44...

Косово Признаен статус на Српската православна црква на Косово, како и неограничен период да се задржи правниот режим за 44 објекти што претставуваат специфична зона...