Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24407)

Вечниот Град – вечна љубов

Музички приказни Невозможно е човек да отиде во Рим, а да не се врати вљубен. Во градот. Рим е љубов на прв поглед, љубов за...

Раширено делото за македонскиот народ и јазик

Преродбенските пројави на македонството (11) Бугарски став: Покрај изградените литературни јазици, српскиот и бугарскиот, вештачки да се создава сега и македонски, тоа е глупост. Тенденцијата...

Мадрид домаќин на соло-изложба на Лемпицка

Светот е сцена Во палатата „Гавириа“ во Мадрид, Шпанија, е отворена изложбата „Тамара де Лемпицка“, која ќе трае до крајот на 2018 година. Полската сликарка,...

Се ограничуваат трошоците за брзи кредити до 200 евра

Ќе се намалат високите трошоци за брзите кредити што ги издаваат финансиски друштва и една банка. Со законските измени изработени од Министерството за финансии,...

Одлуката за референдум пред Уставниот суд

Политичката партија Левица вчера поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување референдум донесена од страна на Собранието на Република...

Одбележани 17 години од нападот кај Карпалак

На одбележувањето на 17-годишнината од загинувањето на десеттемина македонски бранители, во 2001 година кај месноста Карпалак помеѓу Тетово и Скопје, оние што го преживеаја...

Ќе остане ли „Газпром“ најголем снабдувач на Европа со гас?

„Газпром“ минатата година во Европа доставил 190.000 милиони кубни метри гас, во вредност од 37 милијарди долари Средбата што неодамна ја остварија претседателот на САД,...

Горан Стефановски: Ние всушност ја имавме ЕУ, така и се однесувавме

Импресивно предавање на нашиот драматург во Белград Живеев во Скопје со жена Англичанка сосема нормално. Спиејќи во Скопје, бевме граѓани на светот. Се чувствувавме суверено....

Западните медиуми повторно за прекројување на границите

Идејата за голема Албанија деновиве е на насловните страници на швајцарскиот дневен весник „Блик“, додека на истата тема пишува и германскиот весник „Бадише цајтунг“ Швајцарскиот...

Грузиската војна ја врати Русија на светската сцена

Анализа на американски „Стратфор“ Војната ѝ го отвори патот на Русија да го зголеми своето влијание низ Евроазија, иако колапсот на глобалните цени на нафтата...