10 C
Skopje
21.11.2018 - 15:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24406)

За референдумот ќе се потрошат близу 3 милиони евра

ДИК планира да потроши 169.770.000 денари за целосно спроведување на референдумот за договорот со Грција што треба да се одржи на 30 септември. Како...

Електронскиот дневник на стаклени нозе

Е-дневникот на ниво на држава не е во целост функционален од април годинава и оттогаш не е избрана нова фирма што треба да го...

Најголемата статуа можеби ќе никне во Мумбај

За реализација на овој проект се одобрени над 500 милиони долари Плановите во Индија, односно во Мумбај да се изгради најголемата статуа во светот во...

Шумите горат, се гасне нашата планета

Глобален осврт: пожарите како повод Исчезнувањето на шумите е одговорно за повеќе од 10 проценти емисии на јаглерод диоксид со секоја наредна година За време на...

Азбестот сè уште е реална закана

Многу училишта, градинки и згради градени од поодамна го имаат овој материјал, за кој е докажано дека е канцероген и дека директно влијае врз...

Искривени бандери и виснати кабли зад Млечен

Со искривени бандери и виснати кабли живеат граѓаните во скопската населба Тафталиџе. Ситуацијата што ја начекавме кај уличките Анкарска, Римска, Наум Евро, Дрезденска и...

Македонија го стега обрачот против тероризмот

Министерството за внатрешни работи, во соработка со партнерите од глобалната коалиција за борба против тероризмот и „Сириските демократски сили“, во текот на изминатото деноноќие...

Како да препознаете вистинско ладно цедено маслиново масло

Иако ладно цеденото маслиново масло знаеме да го платиме и неколкупати поскапо, сепак не сме сигурни дека не сме добиле мешавина од соино или...

Дијаспората има рок од две недели да се пријави дали ќе...

Еден од „спорните моменти“ што се појавија во јавноста, во врска со референдумот, беше дали дијаспората треба и дали може да се изјаснува на...