27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 18:36

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24406)

Стресот ве демне на работното место, бидете внимателни

Еден од најчестите и константни причинители на стрес, како што наведуваат повеќето од луѓето, се проблемите на работното место. Последиците од стресот на работа...

Нов бран музички креации со „Д мол пек“

Нов бран музички креации е во подем од новосоздадениот авторски бенд „Д мол пек“. Бендот штотуку го сними својот прв албум „Gambling Man“, кој...

„Би-ди-ем“ со прв видеозапис

„Парагон рекорд лејбл“ ги претставува „Би-ди-ем“, нов звук на модерна македонска музика со нивниот прв видеозапис за песната „Lee“. - Интерконтиненталниот продукт, работен во Скопје,...

Трет зборник за Овче Поле

По издавањето на првиот „Зборник за Кратовски регион“, годинава, и објавувањето на двете книги „Зборник за Овче Поле“, минатата година, Никола Ристевски најавува нова...

Иритирани балканските престолнини

Преродбенските пројави на македонството (10) Во Македонското научно-литературно другарство во С. Петербург е донесен и Уставот на другарството, а со него првпат и официјално како...

Трамп: Кој тргува со Иран, нема да тргува со САД

По воведувањето на новата рунда американски економски санкции за Техеран, Европската Унија порача дека ќе ги заштити европските компании во Иран Иранскиот претседател Хасан Рухани...

Земјоделците ќе добијат обесштетување за непогодите во 2015 и 2016 година

Министерството за земјоделство очекува наскоро да почне обесштетувањето од поплавите и временските непогоди во 2016 и 2015 година. Предметите се во надлежната владина комисија,...

Поевтина струја, почист воздух и стабилен енергетски систем

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Со поставување 10 илјади сончеви покриви, Република Македонија во атмосферата ќе емитува 30 милиони килограми помалку јаглероден диоксид секоја година,...

Со сливи „трновки“ се полнат казаните за ракија

МНОГУВЕКОВНА ТРАДИЦИЈА ВО КИЧЕВСКО-БРОДСКИОТ РЕГИОН Како што привршуваат жетвените работи така жителите од кичевско-бродскиот регион сѐ повеќе се фокусираат кон собирање сливи, од кои добиваат...

Од поранешните функционери обезбедување користи само уште Груевски

МВР го укина и последното лично обезбедување за функционери од поранешната влада. Од МВР за МИА потврдија дека по направените безбедносни процени не постои...