16.8 C
Skopje
13.6.2021 - 19:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24404)

Во Берлин почнува ЕП во атлетика

Македонија ќе ја претставуваат Дрита Ислами (400 метри со пречки) и Дарио Ивановски (1.500 метри) Младите македонските атлетичари Дрита Ислами (22) и Дарио Ивановски (21)...

Ливерпул купува и продава, Јунајтед и Сити водечки трошаџии во...

Двата клуба од Манчестер во минатите три сезони за трансфери на фудбалери потрошиле речиси една милијарда евра Во англиската Премиер-лига до крајот на летниот преоден...

Паметна шаховска табла

Во 2013 година Бхавја Гохил и Аатур Мехта, тогаш студенти на втора година на електронско инженерство во Мумбаи, реализирале проект со кој направија шаховска...

Е-фудбалот се врати дома!

На тридневниот турнир во Лондон учествуваа 32 елитни играчи Светското првенство (СП) 2018 во фудбал во Русија заврши, а деновиве во арената „О2“ во Лондон...

Атипичниот јунак Томас – од водоносец до победник на Тур

Томас, кој му помагаше на Фрум трипати да победува на Тур, конечно на 32 години успеа да триумфира на најпрестижната светска велосипедска трка Имаше периоди...

Ако не нѐ пере Вардар, ќе нѐ испере Аксиос

Се надевам дека редакцијата и свесните читатели ќе ми простат што си ја препишав сопствената колумна, за Право и (не)правдина, објавена во „Дневник“, петок,...

Убавината на нашата влада

Насловот на колумната е мисла на нашиот премиер, кој е очигледно вљубен во сопствената влада и своето беспрекорно владеење (надвор од правото, ама во...

Поддршка за иновативни проекти или за иновативни научни трудови?

Наспроти леснотијата со која Фондот за иновации ги дели парите за компании, нашите научници многу тешко доаѓаат до пари за иновативни проекти. Од година...