-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24404)

Кросфитот е хармонија меѓу маратонот и спринтот

Сашо Јосифовски, кросфит-тренер во Абу Даби Со оваа дисциплина имате подобар перформанс во секоја сфера на животот каде што е потребно физичко дејствување, вели Јосифовски Ако...

Осиромашена македонската интелектуална елита

По смртта на академик Милан Ѓурчинов „Не винесла душа Поета Позора мелочних обид, Востал он против мнениј света Один, как прежде...и убит!“ (М. Лермонтов) Воопшто не е лесно да се...

Седум писатели воени репортери

Војните зад себе не оставиле само разурнати куќи и голем број жртви туку и нешто значајно за книжевноста. Познати писатели учествувале во војните и...

И Србите против македонските стремежи

Преродбенските пројави на македонството (8) За да ја канализира српската јавност, наскоро по настапот на Мисирков во Белград за македонското прашање, од Пропагандното одделение на...

Јелена Јованова со „Злогоње“ и македонскиот „Мишко“ на „Сараево филм фестивал“

Во програмата за деца на „Сараевскиот филмски фестивал“ се најдоа српскиот детски филм „Злогоње“ („Вештерки“), во кој една од главните улоги игра македонската актерка...

Триесет организации почнаа кампања за бојкот на референдумот

Триесет организации вчера потпишаа меморандум за стратегиска соработка за бојкот на референдумот. Тие формираа т.н. кризен штаб за кампањата, а се предводени од Јанко...

Две години од поплавите во Скопско

Скопје денеска ќе одбележи две години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше...

Секое домаќинство ќе може да произведува и да продава струја

Микро и малите претпријатија и домаќинствата може да инсталираат фотонапонски постројки на покрив за производство на електрична енергија што ќе ја користат за сопствена...

Атентат со дронови врз претседателот на Венецуела?

Мадуро тврди дека преживеал атентат со експлозивни дронови, а за нападот ги обвини опозицијата, Колумбија и САД. Пожарникари од местото на настанот, пак, тврдат...

Ниту професорот ниту ученикот не треба да користат телефон на настава

ПРОФЕСОРИТЕ БИ ПОДДРЖАЛЕ ЗАБРАНА ЗА КОРИСТЕЊЕ ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН НА ЧАС Паметните телефони не само што го одвлекуваат вниманието на часовите туку имаат и низа други...