Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24403)

„Аеросмит“: музичка атракција на токсичните близнаци Тајлер и Тајлер

Бренд-концепти: Музички икони (25) Најважните и највозбудливи моменти во историјата на популарната музика во 20 век се моментите што претставуваат уривање на ѕидовите на различните...

Неколкуилјадна публика за елитата на светската електронска сцена

И оваа година забавата во Охрид поминува во знакот на концертите и забавните содржини што ги нуди фестивалот „Охрид колинг“, чиј организатор „Авалон“ и...

Концерт на Симон Трпчески во Калифорнија

По распродадените концерти, полните сали, овациите од публиката, но и од критиката на настапите од турнејата низ Австралија и Нов Зеланд во текот на...

Избрани четири нови идеи на „Докуникулци“

Со избор на четири нови идеи за снимање краток документарен филм заврши првиот дел од филмската работилница „Докуникулци 2018“, на која учествуваше втората генерација...

Неповторлива фузија на електронска и класична музика на Антички

Како што и најави диригентот Џијан Емин, досегашната соработка што ја имаат со Хуан Аткинс создаде вистински музички спектакл Македонската филхармонија, под диригентската палка на...

Бугарска хистерија против македонизмот

Преродбенските пројави на македонството (7) Стојан Шангов во опширната статија „Македонска народност, македонска граматика, руски пронајдок“ се обиде „да го оцрни“ Мисиркова - „новиот апостол“,...

Летни чалами – најголемите фраери скокаа од највисоко

Не знам дали некој досега се обидел да направи класификација на скопските фраери, но ако некој се обидел, сигурно многу се изнамачил. Постоеја, а...

Пораст на јавниот и на државниот долг

Јавниот долг на државата на крајот на второто тримесечје изнесувал 5,14 милијарди евра, што е 47,7 отсто од предвидениот бруто-домашен производ (БДП) за годинава,...

Променливото време негативно влијае врз здравјето

Граѓаните да избегнуваат престој на отворено сонце, но и во климатизирани простории, со голема температурна разлика. Кога управуваат со возилата, возачите да бидат поконцентрирани...

Сто и петнаесет години од славната битка кај Ѓурѓејца

На 4 август се навршуваат 115 години од една од најкрвавите и најславни битки од Илинденското востание што се случиле во кичевскиот крај. На...

Watch Back Arrow Episode 1 at Crunchyroll free dive to the future crunchyroll

Watch The Seven Deadly Sins Episode 15 at AnimeHeaven animeheaven attack on titan