25.3 C
Skopje
22.10.2019 - 16:22

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24401)

Шарените пилули стануваат закана што постојано мутира

Тревога: Епидемијата од новите дроги се шири со стравотна брзина Трагичните вести се повеќе од доволни за да нѐ натераат сериозно да се замислиме. Што...

Кина го јакне влијанието и во американскиот двор

Додека САД го сметаа за неоспорно своето влијание во Латинска Америка, Кина во американскиот двор ги јакнеше трговските и воените врски со тој дел од...

Автокефалност во Украина е чекор до автокефалност за МПЦ-ОА

Вселенската патријаршија врти нова страница во православниот свет „Нова Македонија“ во неколку наврати анализираше колку македонското и украинското црковно прашање имаат сличности и разлики и...

Иновативни технологии што се очекуваат во најновите возила

Авто-мото индустријата напредува со огромна брзина. Светските компании секојдневно се во потрага по начини за да го подобрат и олеснат искуството на возачите, па,...

Собранието распиша референдум за спогодбата со Грција

Во кратката дебата пред донесување на одлуката за распишување на референдумот спротивставени ставови изнесоа претставниците од власта и од опозицијата Со 68 гласа „за“, ниту...

Од денеска и кадетите тргнуваат кон дивизијата А

Селекторот на младинската и на кадетска ракометна репрезентација на Македонија, Данило Брестовац и неговиот стручен штаб од денеска почнуваат со подготовки за нов предизвик....

Димитриоски и Мисовски ќе му асистираат на Брестовац во Металург

Шефот на стручниот штаб на Металург, Данило Брестовац, го комплетира тимот на тренери со кои ќе работи на спроведување на своите идеи и замисли...

Брестовац: Покажавме огромен капацитет

Среќен сум и задоволен што повеќето од играчите покажаа зрелост во играта, која би требало да ги однесе во А-селекцијата, вели Брестовац, селекторот на...

Тајната на Скај – пари, иновации, добри возачи, но и ум

Скај беше формиран пред само осум години за да победи на Тур де Франс во период од пет години, но тоа го стори по...

Во трка по ЛШ – Шкендија, Адеми, Николов…

Со мечевите денеска, Шериф - Шкендија, Хапоел БШ - Динамо Загреб (двете од 19 часот) и Спартак Трнава - Легија (20.30 ч.) почнува разврската...