Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24400)

Англија – менаџерите им го отстапуваат местото на тренерите?

Во новата сезона во Премиер-лигата ќе има шест први тренери и 14 менаџери. Но, додека имињата на улогите можеби се различни, постои перцепција дека...

Ивановски трет во Европа

Калин Ивановски го освои третото место на Европскиот шампионат за тенисери до 14 години, во Чешка, јави Македонската тениска федерација (МТФ). Ивановски во полуфиналето...

Од 2001 година европските прваци се од Балканот

Србија во саботата четврти пат во низа стана континентален првак во ватерполо Репрезентацијата на Србија четврти пат едноподруго е европски првак во ватерполо, по победата...

Еколозите реагираат, но на Водно продолжува градењето на гасоводот

Јавноста повторно реагираше и побара стопирање на градежните зафати на Водно за изградба на Магистралната делница 5 од гасоводот, кој ќе поминува низ сртот...

„Помошникот“ Томас за 11 години од претпоследен до шампион на Тур

Томас за кого ова е прв триумф на Тур и на некоја грантур-трка, на Скај и на Велика Британија им ја донесе шестата победа...

Нов тренд – скијање на суво

Со скијањето на сувите патеки повеќе се развива чувството за скијање и за свртување, кое потоа се пренесува на снег и единствено само се...

На автобуската и на железничката станица нема гардероби, а патниците шетаат...

Патниците, кои пристигнуваат на скопската автобуска и на железничката станица, се врткаат и не знаат каде и кому на сигурно да му ги остават...

Балканско домино, Бугарија е следна

Не знам зошто јас би одел на ,,гласање“ со работен наслов ,,референдум“. Договорот за промена на името на ДРЖАВА, каква-таква, веќе е потпишан и...

Мачка во вреќа

Македонската академска сфера отсекогаш создавала клима за кетмани, за молчаливи, салонски, а неретко и за професори сончогледи. Во пресудни мигови, оваа лепеза станува највидлива....

Општините лево и десно од Вардар различни како црно и бело

Замислете во општините Бутел и Чаир од пред неколку години почнаа да се редат павер-елементи и да се прават патеки, па луѓето со право...