5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:12

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24399)

Грејс Џонс: уметност на провокација и ексцентричност

Бренд-концепти: Музички икони (24) Таа е една од најзначајните светски уметници на современата доба. Пејачка, актерка и моделка. Пејачка што израсна во револуционерна музичка икона....

„Лена и Владимир“ се снима во Скопје

Во Скопје се снима македонскиот долгометражен игран филм „Лена и Владимир“, според сценарио од Александар Русјаков, во режија на Игор Алексов, чиј директор на...

Објавен романот „Само дојди си дома“ од Андреј Е. Скубиц

„Македоника литера“ го објави романот „Само дојди си дома“ од словенечкиот писател Андреј Е. Скубиц, во превод од словенечки јазик на Давор Стојановски. „Само дојди...

Монетата на Александар дава нови сознанија за Стибера

Од македонскиот период на егзистирање на градот се издвојува уште еден наод, а тоа е теракотна биста на божица со круна на главата, веројатно...

Погледите на „мајка Русија“

Преродбенските пројави на македонството (3) Според тогашното руско мислење, би било праведно да се поддржи барем морално ова многубројно племе што зборува на посебно словенско...

Американски новинар: „Ви се кине срцето кога ќе ја видите скопската...

Невидената трагедија што му се случи на Скопје во земјотресот од 26 јули 1963 сѐ уште се раскажува низ многубројни драматични приказни, кои некои...

Намалени цените на индустриски производи на домашниот пазар

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, во јуни 2018 година се пониски за 0,3 отсто на месечно ниво, а за...

Како да излеземе од сиромаштија?

Истражувања на „Фајненс тинк“ за минималната плата покажуваат дека зголемувањето на 12.000 денари во септември 2017 извршило позитивно влијание врз животниот стандард на граѓаните Повеќе...

Духот за размена на територии повторно пуштен од шише

Србија - Старо-нови идеи за прекројување на балканските граници „Планот“ на Вучиќ за поставувањето нови граници на Косово би претставувал сериозна закана за безбедноста во...

Со канонада меѓусебни напади се вжарува политичката клима

Се чини дека политичките страсти пред најавениот референдум се во фаза на секојдневно зовривање. Општеството е политички длабоко поделено токму во моменти кога во...