Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24398)

Експертите го предвидуваа катастрофалниот пожар на Атика

Грција Грчките медиуми вчера ги бараа одговорите на тоа зошто загинаа голем број луѓе и дали огнената стихија што го зафати просторот на полуостровот Атика...

НБРМ: Поповолна состојба во економијата во вториот квартал

Состојбата во економијата е малку поповолна од првиот квартал, смета советот на Народната банка на Република Македонија. Од НБРМ истакнаа дека по олабавувањето на...

Капиталните инвестиции се на алармантно ниско ниво

Забавувањето на реализацијата на клучни капитални инвестиции на Македонија (првенствено автопатишта) е главна причина за големата подреализација во првата половина од 2018 година, покажуваат...

Пратениците бараа одговори за грантовите

Според собраниската практика за пратенички прашања, во последниот четврток од месецот, вчера, премиерот Заев и министрите од Владата им одговараа на пратениците. Зборувајќи за реформите...

САД и ЕУ се договорија – избегната трговска војна

Трамп порача дека двете страни сакаат да се стремат кон „нула царини, нула нетарифни бариери и нула субвенции“ во трговската размена на индустриски стоки, со...

Саудиски танкер нападнат од јеменските бунтовници

Саудиска Арабија привремено ја запре испораката на нафта низ теснецот Баб-ел-Мандеб, откако јеменските бунтовници нападнаа саудиски нафтен танкер во близината на западниот брег на...

Делегации положија цвеќе пред Споменикот на загинатите од земјотресот

Домашни и странски делегации на Градските гробишта во Бутел, положија цвеќиња пред Споменикот на загинатите од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи пред...

Станбените сервиси менуваат само светилки, а ги избегнуваат лифтовите

Станбените сервиси се задолжени за комплетно одржување на заедничките простории на станарите во една станбена зграда, за нивните заеднички инсталации и за лифтовите. Но...