Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24398)

Најплатените музичари во 2018 година

Списанието „Билборд“ состави листа oд 50 најплатени музичари и музички групи во светот 1.„Ју ту“ Ирската групата „Ју ту“ до денес има продадено повеќе од 120...

„Пуси рајот“ казнети за незаконско носење полициски униформи

Руски суд им одреди парична казна во висина од 1.500 рубли (околу 20 евра) на музичарките од феминистичката панк-група „Пуси рајот“ и на основачот...

Убер-возачот на Викторија Бекам без маица на себе

Поранешната спајс-девојка, Викторија Бекам, на Инстаграм објави фотографија со својот помлад убер-возач, кој во тој момент не носи маица на себе. Станува збор за нејзиниот...

Најсилните феминистички филмови

Многу жени сметаат дека филмската индустрија е пред сѐ машка забава, оттаму, силните женски ликови се помалку застапени, а и статистиката на режисерите оди...

Затемнувањето на месечината вечерва ќе трае 103 минути

Иако временските прогнози за петок засега не се поволни, доколку небото е ведро Скопското астрономско друштво од плоштадот „Македонија“ со телескоп ќе ги проследи...

Објавено делото „Природата на Бог“

Во издание на издавачката куќа „Слово“ објавено е делото „Природата на Бог“ од Тихана Обрадовиќ Чингарова, која ѝ припаѓа на младата генерација македонски филозофи....

Промовирана „Графичката мапа на Родољуб Анастасов“

Во Музејот на градот Скопје е промовирана „Графичката мапа на Родољуб Анастасов“, музејски проект финансиран од градот Скопје, а реализиран во рамките на „Скопско...

Романтична сензуалност донесе Шпанската вечер на „Охридско лето“

Традиционалната Шпанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ донесе неповторливи мигови за публиката преку извонредниот глас на сопранот Еугениа Боикс и пијано-изведбата на Ана Ферер....

Стручњаци од земјава и од странство ја истражуваат Врбјанска Чука

Голем број стручњаци и студенти од Македонија, Германија, Словенија, Шпанија, Франција, Чешка, Србија и од Швајцарија вршат истражувања на локалитетот Врбјанска Чука, Прилепско. Истражувањата...

Полесно до работа отколку до работна виза

Босна и Херцеговина Термините за добивање визи во германската амбасада во Сараево се доделуваат бавно, а на луѓето што веќе нашле работа кај германските работодавци...