Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24397)

Македонскиот „Еклер“ најдобар на „Прифест“

Македонскиот краток филм „Еклер“, по сценарио и режија на Марко Ѓоковиќ, ја доби наградата за најдобар филм во категоријата среднометражни филмови, на годинешното десетто...

Почина академик Милан Ѓурчинов

Академик Милан Ѓурчинов, кој почина завчера, на 90-годишна возраст, е најсуптилен македонски литературен критичар, кој со својата широка образованост и култивираност, со своите плуралистички...

Изложба во автентичен амбиент на железничка станица

Вечерва, во 20 часот, во Музејот на градот Скопје ќе биде отворена изложбата „Од братство и единство ’63 до Скопје ’63“, подготвена по повод...

Македонското име на историската сцена

Фељтон - Преродбенските пројави на македонството (1) Првиот претседател на современа Грција, Јоан Каподистрија, кој, како висок руски државник, во 1828 год. во планот за...

Се изложува грчката колекција на МСУ

Денеска, во 12 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе биде отворена изложбата „Грчката колекција во Музејот на современата уметност“. - Политичката и,...

Унгарија донира боцкава жица за границата

Црна Гора Црна Гора доби од Унгарија боцкава жица за заштита на границата со Албанија од илегални имигранти, соопшти синоќа црногорскиот премиер Душко Марковиќ, по...

Во пожарот за еден час загинаа над 80 лица

Според извештаите на локалните медиуми во Грција, многу од луѓето настрадале скокајќи од карпите за да се спасат од огнот Бројот на загинатите во пожарите...

Пропаднаа пет милиони денари државна поддршка за руралниот туризам

Недостигот од информации и од соодветна инфраструктура, недоволната соработка со општините, немањето координиран пристап на локално и државно ниво, како и неисполнувањето минимум стандарди,...

Директна авиолинија со Романија за поголема соработка во туризмот

Претседателот на ТУК истакна дека целат кон тоа романските туристи да ја посетуваат Македонија како полските и холандските, но додаде дека за реализација на...

Лидерските средби ја релативизираат улогата на Собранието

Друг значаен сегмент е и фактот што ваквите лидерски средби воопшто немаат тежина на формална институција, како што е Собранието на пример, како народен...