31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 13:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24396)

Тапкање во место и по лидерската средба

Извори од пратеничките групи, сепак, се оптимисти дека ќе биде постигнат договор и оти до сабота би можело да се изгласа договореното на лидерската...

МТСП: Обезбедуваме поддршка за раст на платите

Со измените и со дополнувањата на Законот за минимална плата, кои завчера ги изгласаа пратениците, фирмите што на вработените ќе им ја покачат минималната...

Неопходна е дерегулација за пораст на економијата

Во Македонија во примена се речиси 1.400 законски прописи - кои понатаму се доработувани со илјадници правилници, упатства, одлуки. Да не зборуваме за тоа...

Колку политичарите ги користат социјалните мрежи

За разлика од македонските политичари, странските државници се екстремно активни на Интернет, а преку социјалните мрежи дури и неколкупати на ден, во зависност од...

Лохти не се допингувал, но е суспендиран 14 месеци

Тој објавил фотографија на Инстаграм на која се гледа како во раката прима витаминска инјекција, веројатно без лекарска дозвола Непромисленост, наивност, хипокризија. Овие работи паѓаат...

Општината Аеродром со мапирање ќе расчистува диви депонии

Општината Аеродром се приклучува кон 24-та глобална акција за мапирање и за расчистување депонии. Мапирањето може да се изврши на линкот www.worldcleanupday.org/map-it/. Овој глобален...

Стотици жртви во пожари и во поплави низ светот

Најпогодена е Европа, каде што беснеат пожари во неколку земји, од северот до југот на континентот. Шведска веќе со денови се бори со шумски...

„Пакомак“ на конкурс ќе избира најеколошки градоначалник и општина

Компанијата „Пакомак“ објави конкурс за избор на најеколошки градоначалник и општина, а на првоизбраната општина ќе ѝ додели модерно детско игралиште направено од еколошки...

Грција во пламен, Мати целосно уништен

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Грчките медиуми известуваат за шокантната слика што ја затекнале спасувачките екипи во грчкото одморалиште Мати. Тие пренесуваат за морничавата вест...