10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:46

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24396)

Многу вложуваш во трубата, ама и многу ти враќа

Бојан Митрески, трубач Прилепчанецот Бојан Митрески уште од мал се интересирал за дувачките инструменти, но трубата му оставила силен впечаток пред сѐ заради тоа што...

Кокев во хуманитарна акција за стипендирање студенти по медицина

Модната куќа „Кокев“ и Здружението за кардиоторакална хирургија (ЗКТХ) во заедничка хуманитарна акција за стипендирање на најдобрите студенти по медицина. Оваа хуманитарна кампања со наслов...

Легендарната рок-група „Триангл“ повторно снима

Новите песни имаат весел призвук и наша цел е да ги расположиме луѓето во овие сиви времиња, па затоа и правецот по кој сега...

Концертот на Цукеро во СЦ „Билјанини извори“

Поради лошите временски услови, во договор со менаџментот на италијанската музичка ѕвезда Цукеро, организаторот на концертот, продукцијата „Авалон“ одлучи денешниот концерт да го префрли...

До 2050 година ќе има повеќе пластика од риби во океаните

Проблемот со пластиката е што досегашната стратегија за собирање и за рециклирање не дава позитивни резултати Можеме да ѝ помогнеме на планетата Земја доколку ја...

Една изјава ги нарушува српско-бошњачките односи

Србија Изјавата на Сулејман Угљанин, еден од лидерите на бошњачката заедница, за тоа дека актуелните државни функционери на Србија не ги претставуваат и интересите на...

Три деца во критична состојба поради погрешна дијагноза

Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија - Баланс МК вчера соопшти дека во последнава седмица поради погрешно утврдена дијагноза во животозагрозувачка состојба биле доведени...

Македонија ја демнат стотина темпирани бомби

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг неодамна предупреди дека опасноста од терористички напади во Европа сѐ уште е многу висока, а таква ќе остане и...

Рот: Политиката не е игра

Иднината на Македонија е во НАТО и во ЕУ и ова не е само мое мислење, туку и на европските институции, како и на...

Онлајн-медиуми со многу низок квалитет

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) во...