Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24395)

Eпидемија на мали сипаници во Дебарско

Епидемија на мали сипаници има на подрачјето на Дебар, каде што се регистрирани 17 случаи, објави на својата веб-страница Институтот за јавно здравје (ИЈЗ)....

Германија сака стабилизација на Европа на долги патеки

Влијателниот германски политичар Михаел Рот и во изминатиот период имаше одредена улога во надминувањето на политичките жаришта во земјава Ја користи ли Германија својата моќна...

Последниот оброк на мумијата Оци бил месо од дива коза

Научните истражувања покажаа дека последниот оброк на ледениот човек Оци, кој починал пред 5.300 години на Алпите, бил добро балансиран, но исто така и...

Нема наставничка професија без лиценца за работа

Одговорните во Министерството за образование и наука засега немаат информации дали од претстојнава академска година ќе почне со работа долгонајавуваната академија за наставници Веќе е...

Бездомници запалени на станица во Берлин

Непознат напаѓач запалил двајца бездомници што спиеле на железничка станица во Берлин. Германската полиција соопшти дека двете лица добиле сериозни изгореници, пренесува „Билд“. Инцидентот се...

Париз предупредува: Трговската војна е реалност

Актуелната американска политика на воведување унилатерални тарифи се заснова врз законот на џунглата, порача францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер Трговската војна сега е...

Австрија е дом на над 250.000 нелегални мигранти

Претседателот на австриската покраина Бургенланд, Ханс Нисл, тврди дека во Австрија, според последните процени, во моментов живеат над 250.000 нелегални мигранти. Нисл предупредува дека...

Се роди албино-кенгурче во Скопската зоолошка градина

Зоолошката доби ново албино-кенгурче, а новиот жител на градината се вика Арчибалд. Албино-кенгурите се вистинска реткост, како и другите албино-животни. Тие се карактеристични по...

Акција во Гази Баба по повод 26 јули

Здружението на граѓани „Акцијаши - Скопје“, со поддршка од општината Гази Баба, ја почна работната акција „Скопје на нашите дланки“. Акцијата ќе трае до...