10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:49

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24395)

Најчудните сообраќајни правила во светот

Најчудниот закон на светот, забраната жени да возат автомобили во Саудиска Арабија, веќе не важи Чудни правила и сообраќајни закони има во сите земји. Но,...

Изложба „Мал формат“ во Прилеп

Изложба под наслов „Maл формат“, на која ќе бидат претставени 45 дела, слики и скулптури, од исто толку автори членови на Друштвото на ликовни...

Колоденко: Беше вистинско уживање да се свири на „Охридско лето“

Младиот руски пијанист во црквата „Света Софија“ настапи сам, а одржа и сонатна вечер со виолинистката Алена Баева Рускиот пијанист Вадим Колоденко, кој има репутација...

„Осми повереник“ победник на „Бич филм фестивал“

Првото издание на фестивалот одржан на плажата Оревче го покажа богатството на новиот европски филм Хрватскиот филм „Осми повереник“ на режисерот Иван Салаја доби награда...

Тадиќ и Вучиќ со различни толкувања за независноста на Косово

Србија Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, наместо да води сметка за интересите на Србија, јавно и недвосмислено се придружи на ставовите што одат во прилог...

Убиството на Ивановиќ се користи за политички маркетинг

Косово По неколкумесечен молк во врска со истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ, од Приштина и од Белград најавија дека имаат некои почетни докази за...

Евтината забава ги (из)брка гостите од Будва

Туристичките работници во Будва се загрижени од податокот дека најголемиот број гости се нископлатежна клиентела Црна Гора Во Будва годинава изостана јулскиот шпиц препознатлив со километарските...

МАР: Измените на Законот за минерални суровини се штетни за рударството

Македонската асоцијација на рударство (МАР) апелира да не се носат измените на Законот за минерални суровини по скратена постапка. Тие бараат да се организира...

Се бара начин за полнење на пензискиот фонд

Eдностраните решенија ќе елиминираат еден проблем, но истовремено ќе предизвикаат друг, потребна е добра анализа по сектори и да се направи комбинирано и сеопфатно...

Пратениците си ги намалија патните трошоци

Членовите на Собранието ќе добиваат пониски износи за патни трошоци со измените на Законот за пратеници, кои вчера беа изгласани со 76 гласа „за“...