Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24394)

Осми „Белички средби“ во Кичевско

Викендов по осми пат во питорескното село Белица, Кичевско, се одржаа традиционалните „Белички средби - 2018“. Годинешната манифестација беше збогатена со учество на голем...

Зошто одењето на плажа налето нѐ прави среќни?

Убавото опкружување на плажите нѐ смирува и нѐ одмора од прекумерна стимулација што ја имаме во секојдневниот живот. Ни помага да се опуштиме и...

Сакам да го извадам македонскиот рокенрол од подрумите

Тошо Филиповски, автор на „Првата македонска рок-енциклопедија“ Особено сум горд на првите македонски рокери, на ентузијастите од 1960-тите, 1970-тите што ги поставуваа темелите на македонската...

„Култура сега!“ на „ДримОН“ во Струга

Шестото фестивалско издание апелира за културни настани и во провинцијата, за деметрополизација, современост... „Култура сега!“ е мотото на 6-то издание на фестивалот за процесирање култура...

Доаѓаат британските уметнички ѕвезди Трејси Емин и Сара Лукас

Проектот „Перцепции“, кој ќе биде претставен во текот на оваа и наредната година низ регионот на Западен Балкан, во соработка со Британскиот совет, опфаќа...

Албанската економија закрепнува

Албанија Европската комисија ја советува албанската влада да ја продолжи политиката за намалување на јавниот долг и неповолните кредити, искористувајќи ја позитивната динамика во економијата. Во...

Интернет-измамници организираат лажни наградни игри

Босна и Херцеговина Многу граѓани биле жртви на измами на Интернет преку поставување лажен профил на социјалните мрежи со лажни информации за наградна игра со...

Намален јавниот долг на државата

Светската банка забележа дека Македонија за краток период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии. Во објавата за напредокот во...

Балканот како боксерски ринг за Москва и за Вашингтон

Најновата тура политички судири на двете традиционално најголеми суперсили директно и индиректно ги поврзуваат Македонија и нејзиното непосредно соседство Малкумина би спореле дека мирот и...

Еквадор ќе им го предаде Асанж на британските власти?

Еквадор е сѐ поблиску да го повлече азилот за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, и да го отстрани од еквадорската амбасада во Лондон, предупреди...