Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24393)

Лето во Скопје – некогашен рај на природата

Цело Скопје дишеше во зеленило, мали паркчиња постоеја насекаде низ градот. Освен паркчето што денес го носи името „Жена-борец“, познато беше и паркчето веднаш...

И Солунското пристаниште и разработка на други алтернативи

Ако сакаме брз пораст на економијата, треба итно и недвосмислено да се свртиме кон отворање и разработка и на други комуникациски и инфраструктурни алтернативни...

Бркање грчки и бриселски рокови за спогодбата од Мала Преспа

Ако земеме хипотетички пример дека референдумот ќe успее и направиме уставни промени, а владата на Ципрас не преживее, како ќе ги вратиме повторно уставните...

Зоолошката ќе добие два слона, а се враќа и шимпанзото Коко

По долго време Зоолошката градина ќе добие дури две слоници. Животните ќе пристигнат помеѓу 13 и 16 август и ќе бидат транспортирани од Белгија...

Само за два месеца од кучињата скитници искасани 61 лице

Не завршуваат реакциите на граѓаните на темата кучиња скитници. И со право, бидејќи проблемот не завршува ниту со испишаните статуси на социјалните мрежи и...

Посакувам да ви се повтори „шпанската приказна“

Ексклузивно интервју со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренсо Сера Просперитетот и модернизмот на Шпанија добија спектакуларен поттик со влезот во Европската Унија и во...

МПЦ-ОА во челустите на соседните православни цркви

Зошто СПЦ и БПЦ сакаат да ја присвојат Охридската архиепископија како свој корен Писмената комуникација меѓу СПЦ и БПЦ ги потврдува тенденцијата и аспирациите на...

Мириси на природата вашиот дом

Тешкиот воздух, цигарите, остатоците од храна и пијалаците сето тоа создава непријатен мирис во вашиот дома, а вам ви се истрошил освежувачот за воздух....

ФИФА казни шест клуба поради неисплатени плати

Светската фудбалска федерација (ФИФА) им изрече казни на шест клубa, вклучувајќи по еден од Русија и од Турција, поради неисплатени плати на играчите, со...