3 C
Skopje
16.11.2018 - 9:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24390)

Неизвесна договорената испорака на тутунот

Тутунарите не ја делат оцената со Стопанската комора на Македонија дека откупната цена на тутунот годинава ќе биде пониска, но се согласни оти неповолните...

Прекувремена работа има, но дали се плаќа

На 31,7 отсто од работниците не им се плаќаат прекувремената работа и работата во викенд или за празници, како што е предвидено со законот Над...

Што кажува оценката за ученикот

Треба да се реформира начинот на вреднување на резултатите на учениците, односно да не постои оценување во основното образование, бидејќи училиштата треба да имаат...

РЕК „Битола“ со години работи без еколошка дозвола

Нелогично и несфатливо за заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули е државата да бара од приватни компании да издвојуваат тешки милиони евра за изработка...

Колку тежи НАТО и од каде се слеваат парите

Темата поврзана со барањата на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемување на воените издатоци на членките на сојузот од два на четири проценти од...

За едни предавство, за други чекор напред

Никогаш не сум помислил дека ќе го доживеам денот кога нашиот американски претседател ќе застане покрај рускиот претседател и ќе ги обвини САД за...

Опасни разузнавачки мирудии во политичките манџи

Поделеноста по разни основи што е присутна во македонското општество се продлабочи уште повеќе по обелоденувањето од највисоко владино ниво на безбедносно-разузнавачките информации дека...

Миленици – господари на срцата или робови на љубовта

Во загрепското катче за животни при Етнографскиот музеј од 2015 година се прославуваат родендени на миленици или на деца во друштво на миленици „Кој е...

Современиот Пират од Карибите против неправдите во светот

Лук не прави хумористични илустрации и карикатури. Неговите цртежи по правило секогаш се поврзани со неправдата во општеството. Прашањето на бегалците, поточно односот на...