Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24389)

Слушајте музика, а не говори на партиски лидери

Музичарите често се на удар на дневната политика, а поводи има многу: користењето субвенции за поттикнување на македонската музика, високите фестивалски награди, кои за...

Додик идентификува 40 британски специјалци во РС

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, во својот последен телевизиски настап повторно говореше за присуството на 40 британски специјалци што дејствуваат на социјалните мрежи...

Шоуто на Колинда ја надмина дипломатската воздржаност

Во неделата хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ била понесена од атмосферата во Москва и не сакала да се воздржува од искажување на своите емоции од...

Општината Бутел со кампања за заштита од кражби летово

„Превенција од имотни деликти“ е насловена кампањата што започна во населбата Бутел 1, а се реализира во соработка со Секторот за внатрешни работи-Скопје. Активностите...

Густ и смрдлив чад секоја вечер го обвива кејот на Вардар

Црните смрдливи облаци од чад што доаѓаат од спротивниот брег на реката постојано ги бркаат рекреативците, спортистите и сите што сакаат да шетаат покрај...

Лубеница – сочен чувар на нашето здравје

Блага, сочна и вкусна, лубеницата е омилено овошје налето. Нејзината црвена боја и освежителен вкус ја прават да биде симбол на летното овошје. Но...

Кој гласаше за Франција во мини-анкетата на „Нова Македонија“?

Во мини-анкетата на весникот „Нова Македонија“, спроведена пред почетокот на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија, во која учествуваа 22 спортисти, тренери и...

Лука Модриќ ја поедностави и ја облагороди фудбалската игра

Фудбалските стручњаци, опишувајќи ја играта на Модриќ, истакнуваат дека она што е фасцинантно кај него е леснотијата со која тој игра фудбал, како тоа да...

Турнеја на обоистот Томе Атанасов во Шпанија и во Франција

Обоистот Томе Атанасов ја започнува својата солистичка триесетдневна турнеја во Шпанија и во Франција, како солист на Камерната филхармонија на Келн. Тој ќе исполни...

Триесеттата „Поетска ноќ во Велестово“ со скратена програма

Јубилејната 30-та „Поетска ноќ во Велестово“, годинава со скратена програма, ќе со одржи на 20 и 21 јули, на локации во Велестово и во...